Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeská univerzita vydala knihu o Karlu Benešovi

ben01
Apologia pro vita mea (Omluva mého života) balancuje na pomezí odborné publikace a živého svědectví o člověku a době
02.03.2018 14:29 | Ladislav Lhota

V kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se poslední únorový den roku 2018 uskutečnilo slavnostní uvedení knihy Apologia pro vita mea (Omluva mého života) pojednávající o životě a díle předního českého biologa a teologa Karla Beneše (1932 – 2006), rodáka z podšumavských Prachatic. Profesor Beneš se podílel na založení Jihočeské univerzity a působil na Bilogické resp. Teologické fakultě.   

Č. BUDĚJOVICE – Knihu vydala Jihočeská univerzita v edici Episteme. Kromě biografické části Apologia pro vita mea, kterou osobně vytvořil Karel Beneš, obsahuje publikace také vzpomínky jeho rodiny, přátel, kolegů a studentů. Na závěr nechybí ukázky z vědeckých prací. „Kniha je jen zdánlivě memoárová. Svým obsahem balancuje na pomezí odborné publikace a živého svědectvé o člověku a době,“ připomněla editorka Jana Opatrná, první Benešova doktorandka.

Knižní vydání autobiografického textu inicioval současný rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula, který byl blízkým Benešovým kolegou na Teologické fakultě. „Měl jsem tu čest spolupracovat s Karlem Benešem v poslední etapě jeho života, kdy přešel z Biologocké fakulty na Teologickou, aby studentům zprostředkoval informace o historii a teorii přírodní vědy. Byl velmi dobrým člověkem a křesťanem. Vždy se snažil o poctivost ve své práci,“ uvedl Tomáš Machula.

Společně s rektorem Tomášem Machulou a editorkou Janou Opatrnou uvedl knihu na veřejnost také ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer. „Poznal jsem Karla Beneše jako ryzího člověka, krystalickou bytost, ve které navždy zůstal šumavský kluk z Prachatic, hluboce věřící s přísnými mravními nároky na sebe i své bližní, a osobitým smyslem pro humor, ale též bytostnou potřebou brát starosti celého světa na svoji hlavu,“ zavzpomínal Libor Grubhoffer.

(lho, tzu)
Foto archiv Jihočeské univerzity

 Přidej komentář