Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské divadlo hlásí vyšší návštěvnost než před covidem

030523prn01
V rámci projektu Jihočeské divadlo venkovu se uskuteční 7. a 8. července dvě představení ikonického Smetanova operního díla Prodaná nevěsta. Dějištěm znovu bude malebná náves v Holašovicích, které si připomínají čtvrt století od zapsání do seznamu UNESCO. Účinkující se představí v přesných kopiích blatských krojů
03.05.2023 12:24 | Ladislav Lhota

Sezonu 2022–23 v Jihočeském divadle uzavře poslední premiéra, kterou bude strhující grand opera francouzského romantismu Samson a Dalila (5. resp. 6. května). Definitivní tečku obstará tradiční Koncert baletní školy (DK Metropol 27. a 28. května). Divácký zájem o produkci JD vyrostl bezmála o devět procent v porovnání s poslední sezonou bez covidových omezení 2018–19, čímž padly veškeré obavy o návrat publika do hlediště.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Pohled na čísla je výmluvný. Jihočeské divadlo od 1. září 2018 do 26. dubna 2019 nabídlo 458 představení, na něž se prodalo 55 938 vstupenek a návštěvnost činila 74.73%. Za období 1. září 2022 až 26. dubna 2023 se odehrálo 435 kusů, prodalo se 49 917 vstupenek a návštěvnost stoupla na 83.48%. „Velice si vážíme velkého zájmu o naše představení a věříme, že i nadále bude náš repertoár atraktivní a lidé se budou k nám vracet,“ říká s optimismem ředitel JD Lukáš Průdek. Všechny čtyři soubory už se chystají na léto před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Opera navíc uvede Prodanou nevěstu v Holašovicích, Malé divadlo pozve na Maryšu do Žižkárny.

Prolog i epilog před krumlovskou točnou zajistí činohra osvědčenými hity Dracula a Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em). Naposledy se bude letos hrát Muž Dvojhvězdy v režii Petra Formana, netradičně a se značným úspěchem inscenovaný příběh létajícího muže podle románu Zářivý svět od Alexandra Grina. Jedinou premiéru přinese baletní soubor. Taneční divadlo Egon Schiele – Autoportrét inspirované životem a dílem světoznámého umělce se bude poprvé hrát 5. srpna. Malé divadlo se vrátí s Úplně celou českou historií, zábavným průřezem našimi dějinami vmáčknutým neobyčejně vtipně a svižně do sedmdesáti minut. Událostí léta znovu bude Händelovo oratorium Mesiáš.

Scénické provedení Mesiáše v zámeckém parku představuje velkolepou barokní slavnost, která je dílem režiséra a uměleckého šéfa opery JD Tomáše Ondřeje Pilaře a šéfdirigenta Davida Švece. Záznam inscenace pořídí v srpnu Česká televize. Předplatné na příští divadelní sezonu 2023–24 se začne prodávat již 1. června. Stejný den odstartuje volný prodej vstupenek na podzimní představení. Podobně jako loni si mohou diváci pořídit premiérové i kupónové předplatné, vybírat mohou oblíbené balíčky představení a balíčky divadelního zboží. „Pokračujeme v projektu JD na dosah. Zájemci podpoří divadlo, získají výhody a nahlédnou za oponu,“ slibuje vedoucí obchodního oddělení Pavla Hornychová. 

Ladislav Lhota
Foto archiv Jihočeského divadla     Přidej komentář