Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské divadlo nachystalo pohádkový listopad

031122poh01
Na scénu Jihočeského divadla se v listopadu vrací úspěšná hudební komedie Slečna vdova, která se nese ve stylu salonních příběhů, jejichž ústřední postavy ztělesňoval legendární filmový a divadelní herec Oldřich Nový, který byl také režisérem a spoluautorem řady divácky úspěšných inscenací
03.11.2022 15:38 | Ladislav Lhota

V předposledním měsíci roku 2022 budou na repertoáru čtyřsouborového Jihočeského divadla (JD) převažovat pohádkové motivy. Téměř ideální prolog v tomto směru obstará premiéra nápaditého, barevného a převelice romantického scénického provedení Mozartovy opery Kouzelná flétna (DK Metropol 4. resp. 5. listopadu). Operní soubor nezůstane u jediné premiéry a novinku chystá také baletní soubor. Pro děti a o dětech bude zbrusu nová hra Malého divadla.

Č. BUDĚJOVICE – Na první adventní neděli připravuje opera JD premiéru inscenace Hej, Mistře ve zbrusu novém poetickém divadelním zpracování, jehož režie se chopil T. O. Pilař. Diváci se mohou těšit na jedinečné scénické provedení Rybovy České mše vánoční Hej, mistře a koncertní provedení Michnovy vánoční muziky Nové Hvězdy nové Světlo. Baletní soubor poprvé uvede speciální večer Balet Extra #4 (12. listopadu). Tanečníci baletu JD představí devět vlastních choreografií vytvořených speciálně pro tuto příležitost. „Přál jsem si, aby členové souboru vedle svého tanečního umění mohli realizovat svoje choreografické představy, možná i sny,“ říká umělecký šéf Lukáš Slavický.

Pod střechou Malého divadla se diváci (7+) ocitnou v další pohádkové výpravě za světlem, tentokrát na motivy klasického díla bratří Grimmů v dramaturgii Dagmar Fričové a pod režijním vedením Jiřího Ondry. Inscenace s názvem #Locika se dočká prvního uvedení 26. listopadu. „Naše autorské pojetí si všímá rodinných vztahů a ukazuje důležitost osobního kontaktu, který citelně chyběl v covidovému období. Děti izolovala distanční výuka, dospělé home office. A myslím, že hra je dost vtipná,“ zve do hlediště Jiří Ondra. Činohra JD se k lítosti mnohých rozloučí se dvěma oblíbenými tituly – Dobrý proti severáku (audio verze se zopakuje v adventním kalendáři) a Téměř dokonalá láska.  

Je libo vstupenku s parfémem?

Do krajské metropole znovu zavítá Jižní Expres (15. 11.) ztělesňovaný rozhlasovým moderátorem Pavlem Pláteníkem a hercem Příbramského divadla Karlem Krautgartnerem. Upovídaná dvojice přivítá v talk show Kupé Na Půdě jako vždy dva hosty – nyní Markétu Málkovou, ředitelku rezidenčního uměleckého domu Rezi.Dance v jihočeských Komařicích, resp. kuchaře a blogera Petra Stupku. Pod dohledem Ateliéru 3D se bude 17. listopadu v rámci pochodu od divadelní budovy k radnici rozsvěcovat demokracie. Na 19. listopad připadá Noc divadel s podtitulem Hrdinové. Na Půdě se jako příští hrdinové představí absolventi kurzů A3D, během Noci dojde i na diskusi s Neviditelnými hrdiny JD.

Stále se rozšiřuje sortiment nabídek pro diváky. V říjnu odstartoval prodej repertoárových balíčků. Listopad se ponese ve znamení balíčků divadelního zboží, kam patří Adventní zpěvníky Jihočeského divadla, Adventní vystřihovánky Malého divadla s bonusem, vstupenky na představení Slečna vdova spojené s parfémem Fleurette nebo vstupenky s knihou Po stopách Jihočeského divadla. Kompletní nabídku lze najít na divadelním webu. Tamtéž se první adventní neděli otevřou adventní kalendáře. Diváci na YouTube kanále Jihočeského divadla mohou zhlédnout adventní příspěvky všech čtyř souborů a zpříjemnit si čekání na vánoční svátky.

(lho, tzd)
Foto archiv Jihočeského divadla


031122poh02
031122poh03
031122poh04
031122poh05


Přidej komentář