Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské divadlo odstartovalo Nebezpečný experiment

ne01
Hlavní postavu profesora Gilroye v mysteriózním thrilleru Nebezpečný experiment mistrně ztvárňuje Pavel Oubram
28.11.2017 13:52 | Ladislav Lhota

První činoherní novinkou letošní sezony v Jihočeském divadle se stala inscenace Nebezpečný experiment, kterou dramaturgie označila jako mysteriózní noir thriller. V rodné řeči to lze vyjádřit jako potemnělý nervák. Za předlohu posloužila historka Parazit z knihy Upírské příběhy, jejíž autorem není nikdo menší, než britský spisovatel Arthur Conan Doyle. Divadelní adaptaci připravila Olga Šubrtová, režie se ujala Jana Kališová. Vynikající výkon v hlavní roli podává Pavel Oubram, na svém partu září také Věra Hlaváčková.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Profesor Gilroy (Pavel Oubram), zarytý materialista, na večírku potká slečnu Penclosovou (Věra Hlaváčková), postarší dámu, nadanou mimořádnou schopností vnutit druhým svoji vůli, která před společností uvede do tranzu vědcovu snoubenku Agathu (Kamila Janovičová). Gilroy vidí fungující sílu a chce ji podrobit výzkumu. Jako citlivé médium hodlá okusit proces hypnotizace a jeho vyhodnocením si pomoct v kariérním růstu. Netuší, že se pouští na tenký led. Nestřetává se jenom vědec a hypnotizérka, ale také muž a žena. Lákavý experiment se zvrhne v drama ohrožující život.   

Sir Arthur Conan Doyle nabyl slávu jako autor detektivních příběhů se Sherlockem Holmesem. Psal i historické romány a dokonce sci-fi. Stál u kolébky žánru záhad a napětí, což dalo podnět dramaturgii Jihočeského divadla, aby klasika zvolila pomyslným patronem činoherní sezony vyplněné napínavými příběhy, pracovně označené „Něco mezi nebem a zemí.“ Doylova Parazita v minulosti zpracovala jako rozhlasovou hru Olga Šubrtová, která ji současně režírovala a v postavě slečny Penclosové vedla Věru Hlaváčkovou. „Poznala jsem, že hra má v sobě velkou divadelnost,“ říká dramaturgyně.

Čím člověk zachází, tím i schází

Příběh je silný, tajemný, má zvláštní průběh i konec. „Poprvé jsem se chopila thrilleru. Vždycky se snažím vytvářet hru pomocí hereckých prostředků, ale v tomto případě jsem usoudila, že musím s látkou zacházet trochu filmově. Proto stavím do značné míry na scéně, světlech a hudbě,“ vyzdvihuje režisérka Jana Kališová podíl zkušeného scénografa Martina Chocholouška, kostymérky Vladimíry Fominové či autora hudby Daniela Šubrta. Připomíná i velmi cennou pohybovou spolupráci Jaroslavy Leufenové.

Působivá scéna umožňující rychlé přeměny ze salonu na ulici, pokojíček, přednáškový sál nebo laboratoř spolu s filmovými efekty ale nikterak nesnižují, ani neulehčují výkony protagonistů. Pavel Oubram neopustí jeviště (hraje se bez přestávky zhruba hodinu a půl) a ve své možná životní úloze, kterou řízením osudu převzal na poslední chvíli za indisponovaného Tomáše Havlínka, vykresluje emocemi zmítaného profesora zcela strhujícím způsobem a také se značným vypětím fyzických sil. „Je to výjimečná role,“ souhlasí pilíř činoherního souboru.

Naprosto přesvědčivě si počíná i Věra Hlaváčková. „Takovou roli jsem tady ještě nehrála. Ve své postavě jsem si uvědomila, že čím člověk zachází, tím také schází. Ale říkám si, ve svých létech kdybych měla schopnosti slečny Penclosové…“ žertuje stálice Jihočeského divadla. Příležitost v Nebezpečném experimentu dále dostávají Jiří Untermüller (profesor Wilson), Jaroslava Červenková (paní Wilsonová), Daniela Bambasová (paní Mardenová), Tomáš Drápela (Charles Sadler) či již zmíněná Kamila Janovičová (Agatha), která je čerstvou posilou souboru. Nejbližší reprízy se chystají až po Novém roce – 13. resp. 23. ledna 2018.

Ladislav Lhota
Foto Petr Neubert        


ne02
ne03
ne04
ne05
ne06


Přidej komentář