Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské divadlo vyplní sezonu rekordním počtem premiér

seb01
Románový bestseller Selský baroko od jihočeského autora Jiřího Hájíčka přichází na podium v adaptaci Jihočeského divadla. Postavu ústředního hrdiny Pavla Straňanského vytváří Tomáš Drápela
02.10.2021 22:02 | Ladislav Lhota

Nebývalých osmadvacet premiér chystá odehrát Jihočeské divadlo v sezoně 2021–22. Třináct jich překládá z minulé sezony, v níž utichla jeviště důsledkem protipandemických opatření. Patnáct zbrusu nových inscenací – včetně dvou letních před krumlovskou točnou – zahrnuje čerstvý dramaturgický plán. Od 24. září, kdy nastoupila činohra s milostnou romancí z budějovického nevěstince Café Groll, do 30. října (balet 3 + 1) uvádí JD deset premiér.

Č. BUDĚJOVICE – Do zářijovo–říjnové desítky patří činoherní trilogie Café Groll, Selský baroko (podle románového bestselleru Jiřího Hájíčka) a pošumavský western Návrat Krále Šumavy, která propojuje minulou a současnou sezonu společným zaměřením na nedávnou jihočeskou historii. „Nechte se strhnout příběhy z vašeho kraje, příběhy z jižních Čech,“ inzeruje tři nejsilnější inscenace umělecká šéfka činohry Martina Schlegelová. Repertoár rozšíří i krutopřísná love story Plíce, dramatický příběh o ztrátě identity Pořád jsem to já, absurdní komedie Perplex, Shakespearův Hamlet, veselohry Jméno resp. Koza aneb Kdo je Sylvie, sága rodu silných žen Marie a Magdalény.    

Operní soubor pod vedením Tomáše Ondřeje Pilaře otevře divákům netušené vnitřní světy. S kůží na trh se inscenátoři vypravili již 2. října premiérovým uvedením velkolepého zpracování Evžena Oněgina, které vedle symbiózy jedinečné hudby Pjotra Iljiče Čajkovského s verši Alexandra Sergejeviče Puškina nabízí pastvu pro oči prostřednictvím kostýmů Davida Janoška jakoby vzešlých od Gucciho a Diora. Unikátem bude Mimi opera pro nejmenší publikum, jemuž v evropské premiéře odhalí cestu do světa hudby a fantazie. Děti a dospělí se tady potkávají s herci, zpěváky a muzikanty. Hudbu zkomponoval jeden z nejúspěšnějších skladatelů mladé generace Lukáš Sommer.

Dalšími premiérovými tituly v podání opery JD budou Cosi fan tutte od Wolfganga Amadea Mozarta, Mefistofeles od Arriga Boita (vrcholný italský romantismus s faustovskou tematikou), dále hudební komedie Slečna vdova, kterou napsali Ján Móry se slavným (nejen) filmovým hercem Oldřichem Novým a klasická opereta Polská krev z dílny Oskara Nedbala. „Nachystali jsme Lektorské úvody pro diváky, kteří přijdou do hlediště včas, alespoň třicet minut před začátkem představení. O přestávkách bude fungovat Dramaturgická pohotovost poskytující první pomoc při odstraňování vědomostních nedostatků,“ odhaluje Tomáš Ondřej Pilař novinky v začínající operní sezoně.

Nelze nic prozradit, když Je to tajný

Do baletního prostředí zve umělecký šéf Lukáš Slavický: „Vyprávíme příběhy beze slov. Pohybem a naším srdcem.“ Jeho soubor si však na úvod divadelního podzimu připravil jednu výjimku nekorespondující na sto procent s uvedeným sloganem. V netradičně zpracovaném příběhu o lišce Bystroušce, jehož děj se odvíjí v nahrávacím rozhlasovém studiu šedesátých let minulého století, zazní hlas předního herce Karla Högera, jenž tehdy načetl klasickou předlohu Rudolfa Těsnohlídka. Balet či lépe taneční divadlo s názvem Rádio Svobodná Bystrouška (choreografie a úprava libreta Petr Zuska) mělo odloženou premiéru v DK Metropol 25. září.

Za Bystroušku, která se v říjnu představí také na prknech pražského Národního divadla, se řadí baletní premiéry Labyrint pana Fauna, Mechanický pomeranč (románová předloha Anthonyho Burgesse poprvé v baletním provedení), Tristan a Isolda, 3 + 1. Soubor baletu JD zaplní i virtuální prostor čtyřmi krátkými videi: Moje město, Moje místo, Můj život a Moje duše. Neskutečně skutečné příběhy odžije Malé divadlo v představeních určených všem věkovým skupinám. Pro leckoho možná tabuizované téma smrti se otevře v inscenaci Jak se směje zubatá (pro diváky od osmi let). O novince Je to tajný nelze dopředu prozradit vůbec nic. Navajskou kulturu přiblíží Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se.

Malé divadlo pozve také na premiéry inscenací Devatero pohádek aneb Jak si Karel a Josef hráli, Gloria aneb Docela malé klanění docela malému jezulátku. Divadelní mejdan roztočí v městském terénu pojízdný jukebox s živou hudbou a divokými loutkami – Best of Pohádkový džubox. Pátý soubor Jihočeského divadla, kterým je Ateliér 3D, přichází do podzimního času s novým šéfem Vítem Piskalou a heslem Před oponou, za oponou musí někdo stát, jinak nemůžeme hrát. Nabídne kurzy pro děti i dospělé, programy pro školy i veřejnost. Nebude chybět Kódování s Leonardem (bojovka v historické budově u břehu Malše) a Krajská postupová přehlídka mladého divadla.    

Od pondělí 4. října se dal do pohybu předprodej vstupenek na program Otáčivého hlediště v Českém Krumlově pro období od 4. června do 11. září 2022. Premiéry se v příštím létě dočká odpolední rodinné představení Úplně celá česká historie, které nachystá soubor Malého divadla, a velkolepá scénická úprava slavného oratoria Mesiáš od Georga Friedricha Händela v režii T. O. Pilaře. Požitek z úchvatné hudby umocní nevšední přehlídka barokních kostýmů. Na repertoáru zůstane muzikál Divotvorný hrnec, detektivní komedie Pes baskervillský, činoherní formanovské představení Muž dvojhvězdy, ale i komedie Da Vinci o nečekané konfrontaci s dobou Leonardovou.  

Ladislav Lhota
Foto Rudolf Kovář



Přidej komentář