Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské divadlo zahájí oslavy 100 let Jižní spojkou

jis01
S průřezem aktuálního repertoáru Jihočeského divadla se v roce oslav 100 let jeho založení seznámí také pražské publikum díky přehlídce nazvané Jižní spojka
21.02.2019 12:07 | Ladislav Lhota

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích vstupuje do celoročního proudu oslav připomínajících 100. výročí jeho založení, neboť oficiální narozeninový den 6. září 2019 nemůže pojmout všechny plánované akce. Prvním počinkem bude přehlídka nejfajnovějších kusů z aktuálního repertoáru, s níž se Jihočeši hodlají prezentovat pražskému publiku. Pod názvem Jižní spojka uvidí Pražané od 26. února do 11. března šest titulů – pět v hlavním městě a za jedním se vypraví do metropole jižních Čech.

Č. BUDĚJOVICE / PRAHA – Historicky dosud nevyzkoušená přehlídka Jihočeského divadla na pražské půdě se uskuteční v divadlech Disk, NoD, ABC a také ve Fóru Karlín. Stane se prezentací všech čtyř souborů. „Máme ambice překračovat hranice regionu. A jak jinak, než začít s představováním v Praze? Vedle obecenstva pro nás nového chceme upoutat i odbornou veřejnost,“ prozrazuje ředitel JčD Lukáš Průdek. Minifestival odstartuje v Disku 26. února, kdy Jihočeši uvedou komorní představení Téměř dokonalá láska. Tento příběh inspirovaný osudem Nataši Kampuschové vystřídá na stejném jevišti o den později autorská inscenace Čechomoří v podání členů Malého divadla.

V pátek 1. března si budějovičtí divadelníci dovezou diváky z Prahy do sálu u břehu Malše a nabídnou jim ke sledování dokumentární politické drama Elity, které autor Jiří Havelka původně napsal pro Slovenské národní divadlo a Jihočeši ho posléze nachystali v české premiéře. „Na Slovensku ocenili diváci Elity jako hru roku, v Českých Budějovicích máme vyprodáno,“ připomíná režisérka a zároveň umělecká šéfka činohry Martina Schlegelová. O první březnové sobotě si dovolí soubor Malého divadla proměnit pražské divadlo NoD v sicilské město Palermo a zapojí diváky do hry Game (participační divadlo na principech Live Action Role Playing Game).

Na podzim vyjde obsáhlá publikace

Do divadla ABC v neděli 3. března pozvou organizátoři přehlídky mnohagenerační publikum ve věku od osmi do sta a více let na rodinnou operu Kominíček z pera britského skladatele Benjamina Brittena. Interaktivní formou seznámí příchozí se zákulisím divadelní budovy a pokusí se snížit na maximum odstup lidí od operního žánru, mnohdy zafixovaný pouhou nevědomostí a způsobený předsudky. Ve Fóru Karlín se 11. března uskuteční baletní představení Klíče odnikud, které autorsky pro Jihočeské divadlo nachystal světově uznávaný choreograf a režisér Petr Zuska. V hlavní roli jako Ona vystoupí charismatická Julie De Meulemeester.  

Oslavy 100 let Jihočeského divadla budou pokračovat na jaře uvedením interaktivní vizuálně zvukové instalace ve speciální maringotce Malého divadla, které si letos připomene 70. narozeniny. Premiéra se chystá na 29. května v rámci 4. ročníku Sousedské slavnosti. Stejný den bude patřit vernisáži výstavy k divadelnímu jubileu v Jihočeském muzeu. Stoletý příběh Jihočeského divadla zmapuje obsáhlá publikace připravovaná na letošní podzim. Rozmanitým repertoárem se Jihočeské divadlo připomene také na letní scéně před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově a závěr kalendářního roku zasvětí 200. výročí historické divadelní budovy.

Ladislav Lhota
Foto archiv Jihočeského divadla


jis02
jis03


Přidej komentář