Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské hrady a zámky oslaví Mezinárodní den památek

mezp01
Vedle jihočeských hradů a zámků se připojí k oslavě Mezinárodního dne památek a historických sídel také klášter Zlatá Koruna, který je ve správě Národního panmátkového ústavu v Českých Budějovicích
10.04.2019 15:37 | Ladislav Lhota

Jihočeské památky pod správou Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích se o víkendu 13. a 14. dubna připojí k tradičním oslavám Mezinárodního dne památek a historických sídel speciální nabídkou pro návštěvníky včetně zvýhodněných vstupenek. Zámek v Českém Krumlově otevře rokokový letohrádek Bellarie, zahradnické muzeum a kryté chodby plášťového mostu. Sklepní prostory budou k vidění na hradě Nové Hrady nebo na zámku Hluboká.

JIŽNÍ ČECHY – Zámek Český Krumlov zpřístupní po oba dny letohrádek Bellarie v zámecké zahradě, jemuž vévodí rokoková výmalba malíře Františka Jakuba Prokyše, a expozici zahradního muzea v půdních prostorách altánku zvaného Paraplíčko. Obě budovy budou otevřené od 10 do 16 hodin. Zájemci se mohou vydat také na prohlídku plášťových chodeb – spodní spojuje Maškarní sál se zámeckým divadlem, vrchní zámeckou obrazárnu se zámeckou zahradou. Prohlídky v českém jazyce začínají v 10, 12, 13, 15 a 16 hodin, v angličtině v 11 a 14 hodin. Volné vstupenky budou k dispozici v zámecké pokladně.

Zámek Hluboká otevře v sobotu 13. dubna svoji třináctou komnatu, kterou představují běžně nepřístupné prostory části suterénu. Návštěvníci si prohlédnou historické kotle, dozvědí se, na jakém principu fungovalo vytápění zámeckých interiérů a sestoupí do vinného sklepa vytesaného do skály. Prohlídky se začátkem v každou celou hodinu od 9 do 15 budou zdarma. Vzhledem k omezenému počtu návštěvníků ve skupině je nutné rezervovat si prohlídky předem.

Na dvě místa postačí jedna vstupenka

Na hradě Landštejn budou celý víkend komentované prohlídky se zaměřením na dějiny a stavební vývoj hradu (začátky v 11 a 14 hodin). V Nových Hradech budou zdarma k vidění hospodářské sklepy ze 13. století pod gotickým Velkým palácem. Na zámku Jindřichův Hradec se otevře gotické sklepení spolu s černou kuchyní. Návštěvníky Zlaté Koruny čeká procházka s klášterními zaměstnanci, během níž uslyší o historii areálu i dalších budov v obci. Hodinové procházky startují v sobotu i neděli u pokladny kláštera ve 13 hodin a budou zdarma.

V rámci Mezinárodního dne památek a historických sídel bude na hradech Rožmberk, Landštejn, Zvíkov a Nové Hrady, na zámcích Jindřichův Hradec, Červená Lhota, Kratochvíle a Dačice a v klášteře Zlatá Koruna platit reciproční vstupenka. Po předložení vstupenky z jednoho ze jmenovaných objektů získá návštěvník volný vstup do druhého objektu, Reciproční vstupenka platí pouze pro jednotlivce a rodinné vstupenky, nikoliv pro skupiny.

(lho, tzp)
Foto Ladislav LhotaPřidej komentář