Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské hrady a zámky zvou na podzimní aktivity

pam01
Na hradě Landštejn poslední říjnovou neděli nastane Rej strašidel, která budou klást dětem záludné otázky
15.09.2017 11:15 | Ladislav Lhota

Konec léta si rozhodně nepodává ruku se závěrem návštěvnické sezony na jihočeských památkách. Speciální prohlídky nabídne klášter Zlatá Koruna i hrad Landštejn. Na zámku Vimperk se bude slavit Den architektury či Měsíc věží a rozhleden. Hlavně nejmenší návštěvníci si užijí Rej strašidel na hradě Landštejně a prohlídky s hraběnkou Terezií na hradě Nové Hrady.  Za zajímavými výstavami se mohou lidé vypravit do Třeboně, Jindřichova Hradce nebo Rožmberku.

JIŽNÍ ČECHY – V den Sv. Václava 28. září se bude ve Vimperku připomínat Měsíc věží a rozhleden již třetím pokračováním speciálních prohlídek zámeckých věží a vížek.„S průvodcem vystoupáte na Hodinovou věž, dozvíte se, co je sanktusník, a dojde i na počítání věží vimperského zámku,“ přibližuje kastelán Vojtěch Brož. Prohlídky věží nahrazují pro tento den I. prohlídkový okruh, zatímco II. prohlídkový okruh zůstane v běžném provozu.

Vimperský zámek se také zapojí do oslav Dne architektury v sobotu 30. září. K letošnímu tématu voda a město se připojí komentovanou vycházkou pod názvem Zámecké vodovody a kanalizace v minulosti, kterou od 14 hodin povede kastelán Vojtěch Brož. „Při listování v otevřené knize vývoje architektonických podob zámku lze vysledovat proměny a vývoj technického zázemí. Vydáme se na procházku hradem a jeho okolím zaměřenou na proměny hradního a zámeckého zásobování vodou a řešení odvodu odpadů v dobách minulých,“ upřesňuje Vojtěch Brož.

Strašidla se budou ptát

Ke Dni architektury se o víkendu 30. září a 1. října přihlásí i na hradě Landštejně. Komentovaná prohlídka zaměřená na život a architekturu hradu v 15. století začíná ve 14 hodin na hradním nádvoří. Během dvou říjnových víkendů, 14. a 15. 10. resp. 21. a 22. 10., se hrad zapojí do oslav Mezinárodního dne archeologie. Kromě komentované prohlídky, která začne vždy ve 14 hodin, se příchozí mohou těšit na celodenní doprovodný program.

Pro děti budou připravené archeologické bedýnky, u kterých si zahrají na archeology. „Dospělí si mohou omalovat repliku středověkého kamnového kachle,“ doplňuje výčet aktivit kastelánka hradu Eliška Niederová. Poslední říjnovou neděli na děti čeká Rej strašidel. „Od 10 do 15 hodin se Landštejn zaplní strašidly, která budou dětem klást záludné otázky o hradu. Na každé dítě čeká malá odměna a možná, že se zjeví i Bílá paní,“ slibuje Eliška Niederová. Děti do patnácti let mají vstup zdarma.

Prohlídku povede hraběnka Terezie

V sobotu 23. září mají návštěvníci kláštera ve Zlaté Koruně jedinečnou příležitost prohlédnout si bývalý cisterciácký klášter doslova od sklepa po půdu v rámci cyklu Monastýrování, tentokrát na téma klášterní architektura. Prohlídka s odborným pracovníkem Národního památkového ústavu Romanem Lavičkou začíná ve 14 hodin. Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie rozezní 28. října varhanní koncert v podání varhaníka Miroslava Pšeničky a hobojistky Veroniky Hádkové. Doprovodí je vokální soubor Čeští madrigalisté.

Naposledy v letošní návštěvnické sezoně se 23. září uskuteční prohlídky hradu Nové Hrady s hraběnkou Terezií. „Hraběnka Terezie přivítá zejména malé zvídavé návštěvníky, kteří se dozvědí, jak se tady žilo, jak mohou být služebné neposlušné, že pan purkrabí je mistrem střelby z kuše,“ líčí kastelán Jan Smolík a dodává: „Každý malý platící návštěvník si může vyrazit vlastní pamětní hradní minci, potrénovat střelbu z kuše a vyzkoušet si, jak svůj volný čas trávily šlechtičny.“ Dětské prohlídky začínají v 10.35 a 13.35 hodin.

Výstavy jsou lákavé

Galerie novohradského hradu nabízí do 31. října výstavu věnovanou historii krajinářského parku v Červeném Dvoře. Lze ji navštívit kdykoliv během otevírací doby hradu, vstup je zdarma. Expozice Rytířský sál – příběh vepsaný do zdí, která bude k vidění v galerii hradu Rožmberk do konce září, přibližuje digitální projekcí všechna vyobrazení Rytířského sálu, jejich náměty, jejich interpretaci i myšlenkový svět doby renesance. Dokonalý obraz doby evokují předměty ze sbírek hradu, které byly dosud uložené v depozitáři.

Galerie zámku v Třeboni hostí do 24. září tradiční výstavu živých hub, spojenou s houbařskou poradnou. Do konce října potvá výstava Umění restaurovat na zámku Jindřichův Hradec, kterou tvoří nejkrásnější zachráněné tapiserie a vzácné textilie ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a jihočeských památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu. Výstava zaplňuje novou prohlídkovou trasu v nejvyšším podlaží renesanční budovy Adamova stavení. „Prohlídky vypravujeme v otevíracích dnech pouze v 11 a 14 hodin,“ říká kastelán Jan Mikeš.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚPřidej komentář