Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské muzeum a Podšumavan ukazují historická jízdní kola

pod01
Členové spolku Podšumavan při vernisáži cyklistické výstavy demonstrují jízdu na kostitřasech.
18.05.2016 13:59 | Ladislav Lhota

Počínaje vernisáží 17. května až do konce letošního října se oblíbenou destinací milovníků historických bicyklů určitě stane budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, konkrétně jeden z výstavních sálů ve druhém patře, kde se nachází expozice nazvaná S Podšumavanem na dvou kolech. Ukazuje více než pět desítek šlapacích strojů – mnohdy unikátních – a mapuje vývoj organizované cyklistiky v jihočeské metropoli od druhé poloviny 19. století.

CESKÉ BUDĚJOVICE – Výstavu připravili pracovníci Jihočeského muzea spolu s Českým klubem velocipedistů Podšumavan, který datuje počátek své činnosti rokem 1910. Ale již na přelomu 19. a 20. století u soutoku Malše s Vltavou vznikaly a zase zanikaly české i německé cyklistické spolky. Byl tady Český klub velocipedistů a Český klub velocipedistů Šumava, vedle nich působily Erste Deutscher Radfahrerverein,  Radfahrerclub Wanderlust  nebo Deutscher Radfahrerverein Schwalbe.

Podšumavan se od svého založení aktivně zapojoval do propagace cyklistického sportu ve městě, ale i českého společenského hnutí. Ze spolku vycházel také vyhlášený tamburašský sbor, který účinkoval při nejrůznějších akcích pořádaných na území Českých Budějovic. Patřily k nim tradiční mikulášské a silvestrovské zábavy, slavnosti staročeského vinobraní či samostatné hudební produkce. Činnost Podšumavanu přerušila druhá světová válka a nový život mu vdechl až revoluční rok 1989.

Myšlenka na obnovení spolku se zrodila v dílně Jiřího Šindeláře, dnes zasloužilého člena Podšumavanu. „Dali jsme si pár piv a rozhodli se, že to rozjedeme. Původně jsme chtěli vytvořit recesistickou skupinu, která putuje krajem a provádí různé kousky. Vývoj nás posunul blíže ke sběratelství a badatelství,“ vysvětluje předseda Pavel Schumbera další kroky cyklistických nadšenců, pro něž se hlavním mottem stala záchrana starých jednostopých šlapadel.

Výstavou v Jihočeském muzeu se členové Podšumavanu pokusili zúročit sběratetelské aktivity. „Dali jsme dohromady přehled bicyklů historicky vázaných na jižní Čechy, kde je cyklistika velmi populární, přehled vývoje kol i našeho spolku,“ upřesňuje Pavel Schumbera. Návštěvníci uvidí nejstarší vysoká kola z osmdesátých let 19. století, dámská a pánská jízdní kola prezentující vývojovou řadu celého 20. století, sportovní i vojenské stroje. Nechybí ani řada zajímavých součástek a kuriózních doplňků.

Ladislav Lhota
Foto autor


pod02
pod03
pod04
pod05
pod06


Přidej komentář