Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské muzeum ukáže loutky, marionety, javajky i manekýny

lma01
Jihočeské muzeum v krajské metropoli otevírá pro veřejnost ukázku ze svých sbírek spojených s loutkami a loutkovým divadlem. Představuje také zrestaurované artefakty původně sloužící Malému divadlu, které se podařilo zachránit před likvidací
20.01.2022 10:41 | Ladislav Lhota

První výstava roku 2022 v historické budově Jihočeského muzea (Dukelská ulice v Českých Budějovicích, hlavní vchod ze Senovážného náměstí) nese vševypovídající titul Loutky, marionety, javajky ze sbírek Jihočeského muzea a Vzpomínka na Josefa Hanusche. Pestrá expozice určená nejen dětským návštěvníkům, ale také milovníkům historických loutek a loutkových divadel, bude přístupná od 28. ledna do letošního 18. září.

Č. BUDĚJOVICE – Prezentace jedné z odnoží divadelního, ale také řezbářského nebo výtvarného umění je tematicky rozdělená do čtyř částí. Představuje loutky kočovných loutkářů působících v jihočeském regionu na konci 19. a počátku 20. století, rodinná divadélka nebo část sbírky loutek z Malého divadla v Českých Budějovicích. „Nechybí vzpomínka na významného budějovického výtvarníka, řezbáře, loutkáře a pedagoga Josefa Hanusche, který nás navždy opustil na jaře loňského roku,“ připomíná autorka výstavy Petra Prokopcová, zároveň kurátorka Hudebního a divadelního archivu Jihočeského muzea.

V prvním oddílu se představují loutky kočovných jihočeských loutkářů z přelomu 19. a 20. století. Takové loutky si vyřezávali buď loutkáři sami nebo jejich výrobu zadávali profesionálním řezbářům v okolí. Protože se jedná o velké marionety, hraní s nimi vyžadovalo nejen zručnost, ale i sílu. Dekorace k těmto loutkám byly zpravidla ručně malované na plátně. Po každém představení se srolovaly na tyč a ukládaly do dřevěných beden společně s rekvizitami. Kromě klasických marionet tito loutkáři používali i různé atypické loutky varietního typu nebo plošné loutky malované na kartonu, případně vyřezávané ze dřeva.

Kašpárek zůstal talismanem

Další partie obsahuje loutky určené pro rodinná divadla a divadélka. Přehlídku tvoří sériově vyráběné kusy, ale i takové, jež vyráběli šikovní tatínci pro své děti. Výstavu doplňují divadélka, drobné rekvizity a sériově tištěné dekorace, které vycházely na papírových arších k vystřihnutí a nalepení. Na jejich výrobě se podíleli významní umělci Karel Štapfer, Rudolf Livora, Alois Kalvoda, Ladislav Sutnar, Ota Bubeníček, František Kysela, Miroslav Kolář. V druhé polovině 20. století se objevily nové způsoby vodění loutek, loutky držené zespodu – javajky a maňásci – nebo loutky vedené hercem, kterým se říká manekýn.

V depozitáři Jihočeského muzea je z tohoto období uložená poměrně rozsáhlá sbírka loutek z Malého divadla v Českých Budějovicích, kterou se podařilo zachránit před likvidací. Zachráněné artefakty procházejí restauračními zásahy a některé se poprvé představí veřejnosti na aktuální výstavě. Návštěvníci si připomenou osobnost Josefa Hanusche, jenž zanechal nesmazatelnou stopu v Malém divadle, pro které navrhoval a vyráběl loutky. Postavička Kašpárka zůstala dosud maskotem a talismanem této divadelní scény. V posledním období působil Hannusch jako pedagog na Střední uměleckoprůmyslové škole Sv. Anežky České v Českém Krumlově.     

Součástí výstavy je zábavný koutek pro děti, kde si mohou zahrát se stolním divadélkem nebo složit z papíru pohádkové auto pana Pohádky či medvídka ze hry Veselá medvíďata, kterou uvedlo Malé divadlo v roce 1987.

(lho, tzm)
Foto Ladislav Lhota


lma02
lma03
lma04
lma05


Přidej komentář