Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské muzeum ukazuje Život našich předků na venkově

kha01
Autorka výstavy Alexandra Khadka předvádí obsluhu malého tkalcovského stavu
23.02.2016 21:34 | Ladislav Lhota

Do hlavní budovy Jihočeského muzea na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích láká návštěvníky nejen stálá expozice Příběh města nebo prodloužená výstava Šangri-la (do 3. dubna), ale rovněž interaktivní výstavní novinka Život našich předků na venkově, která bude přístupná až do neděle 1. května.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Tradiční příspěvek Jihočeského muzea k oživení starých zvyků spojených s obdobím Velikonoc se tentokrát zaměřuje na venkovské prostředí. Výstavní panely vysvětlují, co lidé uctívali, čemu věřili a jakým činnostem se věnovali v době masopustu, následující době postní a velikonoční. Vedle fotografií z první poloviny minulého století ukazuje původní předměty z domácností, nástroje, ozdoby i kroje nebo masopustní masky, které si příchozí mohou vyzkoušet.

Během zimy nechodili venkované na pole a měli dostatek času k odpočinku. Využívali ho také k opravám nářadí nebo výrobě oblečení a různých předmětů pro vlastní potřebu i na prodej. „Kolovrátek byl téměř v každé domácnosti. Začalo se tkát už na Svatou Kateřinu, pokračovalo přes Vánoce a říkalo se, že musí být napředeno do Popeleční středy,“ připomíná autorka výstavy Alexandra Khadka.

Život našich předků na venkově je interaktivní výstava, kde si návštěvníci mohou nejen prohlížet předměty, ale všechny také vzít do ruky a přesvědčit se o vlastní zručnosti. Na kolovrátku si zkusí alespoň chytit základní rytmus, za malý tkalcovský stav se snadno usadí i děti. Přístupné je tkaní na destičkách, skládání puten a hrabí, motání provazů. „Leckdo si pomyslí, že obsluha tkalcovského stavu bude náročná. Ve skutečnosti jde o docela jednoduchý princip. Ke každé činnosti jsme také připravili návod s obrázky,“ doplňuje Khadka. 

Jako návod či inspirace poslouží i videosmyčka s ukázkami řemesel. Pro školy jsou přichystané dva edukační programy věnované velikonočním svátkům a řemeslům frekventovaným v zimě a zjara. Na Velký pátek 26. března se v rámci výstavy budou plést kouzelné velkopáteční nitky, následovat bude pletení pomlázek. V dubnu se uskuteční víkendový workshop za účasti půltuctu lidových tvůrců, pravděpodobně dojde i na dvoudenní kurzy malování kraslic a dírkování husích vajec.

Text a foto Ladislav Lhota   



Přidej komentář