Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské muzeum zve na Pohádkové Vánoce Vojtěcha Kubašty

161123vok01
Počet kreseb, ilustrací a dalších výtvarných počinů, které vytvořil Vojtěch Kubašta (Vídeň 1914, Dobříš 1992), jde do desítek tisíc. Nikdo je nespočítá přesně. Průřez dílem neobyčejně plodného umělce představí návštěvníkům Jihočeské muzeum v rámci ojedinělé výstavy s titulem Pohádkové Vánoce Vojtěcha Kubašty, která potrvá od 24. listopadu 2023 do 14. února 2024
17.11.2023 13:14 | Ladislav Lhota

Každoročně pořádaná adventní a vánoční výstava v Jihočeském muzeu bude tentokrát zcela výjimečná. Pod titulem Pohádkové Vánoce Vojtěcha Kubašty se představí dílo světově proslulého malíře, grafika, ilustrátora a tvůrce prostorových knih a betlémů, od jehož narození uplyne v následujícím říjnu 110 let. Vystavované předměty zapůjčili sběratelé z České republiky a USA. Unikátem jsou zvětšeniny betlémů, které zhotovil vnuk Roman Kubašta. Chystá se prodej papírových betlémů, publikací a upomínkových předmětů, také doprovodný program.

Č. BUDĚJOVICE – Snad každá česká rodina se setkala s Kubaštovými pracemi. Vídeňský rodák s jihočeskými kořeny tvořil od čtyřicátých let 20. století pro desítku největších tuzemských nakladatelů. Zpočátku to byly knižní ilustrace a také reklamy pro nejsilnější výrobní společnosti, hlavně českobudějovický Koh-i-noor Hardtmuth, kde Vojtěch Kubašta vykonával funkci hlavního reklamního grafika. Později se zaměřil na prostorové betlémy a dětské knížky. V současné terminologii 3D knihy neboli PopUp se staly autorovou celoživotní náplní. Ilustroval několik stovek titulů, přes sto padesát prostorových pohyblivých knih v různých kompilacích, betlémy, prostorové i ploché pohlednice či omalovánky.

Vytvořil nezapomenutelné grafické listy, dnes vyhledávané sběrateli, podobně jako všechna původní vydání jeho publikací. Kubaštovy dětské knížky se přeložily do sedmatřiceti jazyků a prodalo se jich přes třicet pět milionů (údaje z roku 2018). Výtvarníkovo dílo se asi nepodaří přesně zmapovat. „Zkusíme-li sečíst všechny ilustrace za celý dědečkův umělecký život – mám na mysli obrázky do časopisů a knih, reklamní práce, novoročenky, exlibris, pohlednice, osobní a nepublikované kresby, zobrazení Prahy, Česka a Slovenska, díla s Mozartovskými náměty, užitné průmyslové nebo architektonické návrhy a mnohé další – vyjde nám čtyřicet až padesát tisíc,“ říká Roman Kubašta.   

Stačily mu nůžky, ostrý nůž a papír

Součet tiskem vydaných děl po celém světě se pohybuje kolem padesáti až šedesáti milionů kusů. Bez nadsázky lze tvrdit, že není jiný autor, který vymyslel tolik pohyblivých knih a rozevíracích betlémů. Vojtěch Kubašta nejen ilustroval knihy, ale jako inženýr a architekt je kompletně technicky navrhoval a zkonstruoval z papíru takovým způsobem, že jsou funkční ještě po šesti desetiletích. Co dnes týmy lidí vytvářejí dlouhé měsíce na počítačích, to Vojtěch Kubašta dělal de facto holýma rukama. Stačily mu nůžky, ostrý nůž a papír. Na výstavě budou poprvé k vidění originály, z nichž se dosud reprodukuje a tiskne například kniha Perníková chaloupka, nebo originály kreseb betlémů a pohledů.

Novinkou jsou zvětšeniny Kubaštových betlémů a další jedinečné exempláře (Jihočeský betlém o rozměrech 2,5 x 10 metrů, zvětšený Moravský betlém Pokoj lidem dobré vůle o velikosti 2 x 5 metrů nebo pohyblivé výjevy z pohádek). Hravou expozici určenou dětem i dospělým lze označit za unikátní díky rozsahu, širokému spektru vystavovaných exponátů a modernímu pojetí, které současně zachovává úctu k autorovi a objektu. Po dobu konání Pohádkových Vánoc Vojtěcha Kubašty (verniáž se uskuteční 23. listopadu) bude naproti recepci v hlavní budově Jihočeského muzea připravený doplňkový prodej papírových betlémů, publikací a tematických upomínkových předmětů.   

V rámci doprovodného programu se uskuteční přednášky Romana Kubašty (16. ledna resp. 6. února).

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea 


161123vok02
161123vok03
161123vok04
161123vok05
161123vok06
161123vok07
161123vok08
161123vok09
161123vok10
161123vok11


Přidej komentář