Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské památky dají vzpomenout na šlechtické diplomaty

sle01
Reprezentativnímu Schwarzenberskému sálu na zámku v Třeboni vévodí rodový znak umístěný nad krbem
16.03.2018 10:00 | Ladislav Lhota

Hrady, zámky a další historické objekty spadající pod Územní památkovou správu NPÚ v jihočeské metropoli otevřou své brány do nové návštěvnické sezony na Velký pátek 30. března. Předstihne je zámek Hluboká (20. března), klášter Zlatá Koruna a hrady Landštejn resp. Nové Hrady (29. března). Prohlídkové, výstavní a kulturně-společenské aktivity se letos podřídí stoletému výročí republiky a především velkému projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii, jehož program se bude odvíjet v rámci Evropského roku kulturního dědictví.

JIŽNÍ ČECHY – Sloupem projektu, který vyzdvihuje zásluhy a postavení české šlechty v diplomatických službách, se stane připravovaná expozice na zámku v Jindřichově Hradci (od července 2018). Pod názvem Dokonalý diplomat s podtitulem Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé, připomene osobnost Heřmana Jakuba Černína, jakož i pokračovatelů významného rodu a jejich veřejné působení. Slavnostní start celého projektu 22. března bude hostit Černínský palác v Praze (nikoliv náhodou sídlo ministerstva zahraničí). Evropský rok kulturního dědictví oficiálně začne v Bruselu 20. dubna.    

Šlechta českých zemí v evropské diplomacii je zároveň pokračováním dlouhodobého projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů, který se dal do pohybu Rožmberským rokem 2011. „Zástupci šlechtického stavu od nepaměti prosazovali české zájmy na mezinárodním poli. Národní památkový ústav disponuje mimořádně bohatým fondem důležitých předmětů a dokumentů, které připomínají činnost šlechty v evropské i světové diplomacii,“ zdůrazňuje Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích.

Osmičky měnily osudy Schwarzenbergů

Do Evropského roku kulturního dědictví se aktivně zapojií sedm jihočeských památek ve správě NPÚ – zámky Červená Lhota, Český Krumlov, Hluboká, Kratochvíle a Třeboň, hrady Rožmberk a Nové Hrady. Projekt Století republiky najde odezvu v Hluboké nad Vltavou kastelánskými prohlídkami s označením Osudové osmičky na hlubockém zámku. Zavedou návštěvníky do soukromých apartmánů posledních generací hlubocko-krumlovské větve schwarzenberského rodu. „Lidé se dozvědí, jak milníky 1918, 1938 a 1948 zasáhly do osudů Schwarzenbergů na Hluboké,“ upřesňuje kastelán Martin Slaba.

Jihočeští památkáři hodlají navázat na úspěšnou loňskou sezonu, během níž přivítali na spravovaných objektech 1 240 083 turistů. „U památek s celoročním provozem jsme v lednu a únoru zaznamenali lehký nárůst návštěvnosti. Věříme, že k udržení tohoto trendu přispějí novinky na prohlídkových trasách, stejně jako široká nabídka kulturních a společenských akcí. Čeká nás i řada stavebních obnov. Patří k nim restaurování zámeckých arkád v Jindřichově Hradci, konzervace omítek a restaurování sgrafit na Landštejně a pokračování nejrozsáhlejší akce, kterou je celková rekonstrukce Horního zámku ve Vimperku,“ vypočítává Petr Pavelec. 

Kdo byl Johann Schönburg-Hartenstein?  

Kulturní program na Červené Lhotě se výhradně zaměří na šlechtickou diplomacii. Vodní zámek se připomene jako rezidence posledního rakousko-uherského velvyslance ve Vatikánu, prince Johanna Schönburg-Hartensteina. Návštěvníci se rovněž mohou těšit na novou expozici sklepení, naopak trochu rušivé, ale nezbytné bude odbahnění Zámeckého rybníka na přelomu srpna a září. Zámek Český Krumlov připoutá pozornost historickým průvodem Setkání pánů erbu růže, hostitelstvím tradičních Slavností pětilisté růže, Mezinárodního hudebního festivalu, Festivalu komorní hudby, Festivalu barokních umění nebo zpřístupněním první části Zahradního muzea.

Zámek v Dačicích chystá od konce června do začátku záři další tematickou výstavu z cyklu Šlechtické neřesti, tentokrát zaměřenou na tabák a alkohol. Malá zahradní slavnost 30. června bude oslavou 200. výročí založení zámeckého parku. Výstava na zámku Hluboká se zaměří na rod Schwarzenbergů v diplomatických službách, hlavní nádvoří se přes léto znovu promění na divadelní scénu. Za unikátní lze označit prohlídku barokní zámecké vodárny u řeky Vltavy v hlubockém Podskalí, která se uskuteční 21. dubna. Prezentaci Černínů v Jindřichově Hradci bude předcházet s úspěchem opakovaná výstava Splašená vejce (od 30. března).       

Vydají se po stopách Buquoyů

Správa zámku Kratochvíle pozve příchozí na výstavu ilustrační tvorby významného evropského malíře Miloslava Troupa (od 18. května) a současně otevřenou výstavu historických květinových vazeb. Nebude chybět již osmá veřejná přednáška profesora Martina Hilského s názvem Shakespeare a hudba (25. dubna), vyhledávaná Tančírna v zámecké zahradě (28. července) nebo pouť k oslavě svátku Narození Panny Marie (9. září). Těžko odolatelným lákadlem pro návštěvníky Landštejna bude rytířský turnaj na koních v podání SHŠ Baštýři, pro který se mimořádně otevře západní příkop (2. a 3. června).

Podobně jako Velikonoční hra v zámecké zahradě na Kratochvíli (velikonoční pondělí) přivítají také Nové Hrady dětské publikum s tvořivými dílnami v rámci velikonočního programu. Panelovou výstavou Buquoyský palác ve službách diplomacie (od 1. června do 31. října) připomenou Novohradští osudy pražského Buquoyského paláce, sídla francouzské ambasády od vzniku Československa. Novohradské slavnosti připadnou na 27. října. Po stopách Buquoyů v diplomacii půjde speciální expozice na hradě Rožmberk, nazvaná Hyalitová partie aneb dáma bere krále. Nádvoří tamtéž vyplní divadelní léto. Hlavní prohlídkový okruh zpestří na konci srpna květinová instalace Barvy světa. 

Vstupenky dostanou jednotný design

Celoročně přístupný zámek Třeboň na začátku hlavní sezony otevře Schwarzenberský sál při příležitosti velikončního koncertu souboru Dyškanti (1. dubna). Čtvrtý nejrozsáhlejší zámecký areál v republice včetně romantického parku postupně přivítají akce pořádané v rámci festivalu Okolo Třeboně, Třeboňských nocturen, Anifilmu či historických slavností Jakuba Krčína. „Novinkou léta budou projekce Kinematografu bratří Čadíků,“ upozorňuje kastelán Vít Pávek. Pokračující rekonstrukce Horního zámku ve Vimperku, která skončí v roce 2020, dovolí jen provizorní vstup do Dolního zámku od 30. června.

Sezonu ve Zlaté Koruně odmávne na Zelený čtvrtek Missa Brevis Jiřího Pavlici, tradiční velikonoční koncert v klášterním kostele. Další pokračování najdou prohlídky z cyklu Monastýrování, které přibližují život v řádu i zajímavosti klášterní architektury. Vedle výstav, koncertů a divadelních přestavení se otevře v srpnu květinová expozice spojená s prezentací kněžských ornátů ze zlatokorunského depozitáře. Areál hradu Zvíkov nad vodami Orlické přehrady se podle zvyku stane hostitelem oblíbeného festivalu Zvíkovské divadelní léto. Přidá se výstava Zvíkov v obrazech a 29. května zde zástupci ČNB představí zlatou minci v hodnotě 500 korun se zvíkovským motivem.

Kulturní novinkou na hradech a zámcích bude premiérový ročník hudebního festivalu Jihočeská intermezza s podtitulem Památky. Chystá ho NPÚ společně s Jihočeskou filharmonií a Českým rozhlasem České Budějovice. Filharmonici zpříjemní několik podvečerů v prostorách vybraných památek (Landštejn, Nové Hrady). Sběratelé uvítají vstupenky s jednotným designem a historickým vyobrazením jednotlivých dominant. Do konce příštího roku je postupně najdou ve všech objektech spravovaných NPÚ a budou je moci vlepovat do speciálního zápisníku.  

Ladislav Lhota
Foto autor  


sle02
sle03
sle04
sle05
sle06


Přidej komentář