Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské památky lámou rekordy v návštěvnosti

zk01
Do kláštera ve Zlaté Koruně se letos vrátil obraz Zlatokrunské madony - téměř po osmi desítkách let.
31.10.2016 18:50 | Ladislav Lhota

Na jihočeských památkách, které spravuje Národní památkový ústav (NPÚ) v Českých Budějovicích, roste návštěvnost rok od roku. Letos již v září prošel jejich branami miliontý návštěvník. Vedle zájemců o klasické prohlídkové trasy lákají památky během sezony na více než pět stovek kulturních akcí a zůstávají oblíbeným místem k uzavírání sňatků. Nyní se hlásí o slovo zimní prohlídkové trasy, které budou připravené na zámcích Hluboká a Třeboň, hradech Rožmberk a Nové Hrady a v unikátním Hradním muzeu v Českém Krumlově. 

JIŽNÍ ČECHY – Hlavní návštěvnická sezona na památkách pod správou NPÚ byla velmi úspěšná. „Ve srovnání s loňským rokem za stejné časové období přišlo do poloviny října 1 143 858 platících návštěvníků,“ vypočítává Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. „Výnosy ze vstupného přesáhly hranici 100 milionů korun,“ doplňuje. Celkové číslo ještě vzroste, neboť pět památek funguje celoročně.

V rámci působnosti Územní památkové správy v Českých Budějovicích, která pečuje o památky v krajích Jihočeském, Plzeňském a Vysočina, se o deset procent zvýšila i souhrnná návštěvnost na 1 559 558 osob. K turisticky nejvyhledávanějším památkám na jihu Čech neodmyslitelně patří neporazitelná trojice – hrad a zámek Český Krumlov a za ním zámky Hluboká a Červená Lhota. Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší procentuální nárůst hrad Landštejn, a to o 36 procent.

Se sedmadvacetiprocentním nárůstem se může pochlubit klášter Zlatá Koruna, kam se po téměř osmdesáti létech navrátila Zlatokorunská madona. Více než desetiprocentní nárůst zájmu o prohlídky zaznamenaly také zámky Červená Lhota, Hluboká a Kratochvíle. Kromě návštěvníků placených prohlídkových tras využilo odhadem dalších dvě stě tisíc lidí široké nabídky kulturních a společenských aktivit, které téměř každodenně v hradozámeckých a klášterních areálech probíhají.

Na návštěvu přijeli Salmové i Buquoyové

Za celou sezonu nabídly hrady, zámky a jeden klášter spravované na území Jihočeského kraje Národním památkovým ústavem více než pět set různorodých kulturních akcí a výstav. Tradiční nabídku pořadů, v níž nechyběly kostýmované, noční i speciální prohlídky, divadla, koncerty, šermířská vystoupení, hradní slavnosti nebo přednášky, obohatily aktivity související se 700. výročím narození Karla IV. v rámci projektu NPÚ Lucemburský rok.

Stálou oblibu památek u svatebčanů potvrzuje počet 459 svateb uskutečněných v letošním roce na památkách v jižních Čechách, jimž neustále dominuje zámek Hluboká. Také v letošním roce si české i zahraniční filmové produkce zvolily mnohé jihočeské památky k natáčení. Největším počinem je natáčení historického filmu Luther v česko-německé koprodukci, během něhož zavítají na podzim 2016 filmové štáby do Českého Krumlova, Jindřichova Hradce, na Kratochvíli a Zvíkov. Na hradech Landštejn a Jindřichův Hradec vznikala pohádka Pravý rytíř, kterou natočila Česká televize.

Památky jsou pravidelným cílem tvůrců různých dokumentárních či cestovatelských pořadů, případně reklam a klipů. Jihočeské památky patří k cílům významných státních i šlechtických návštěv. Hrad a zámek Český Krumlov letos navštívilo několik delegací velvyslanců z deseti zemí světa (Itálie, Španělsko, Francie, Jižní Korea, Norsko, Japonsko etc.). Zámek Dačice si prohlédl potomek rodu Salmů a do Nových Hradů přijeli rodinní příslušníci hraběnky Margarety Buquoy.

(tzp)
Foto Ladislav LhotaPřidej komentář