Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské památky ožijí velikonočními bonusy

070422vnh01
Speciální instalace na prohlídkové trase v Nových Hradech připomene velikonoční zvyky a tradice udržované na hradech, zámcích i chalupách v postní době, tedy od masopustu do Velikonoc, na přelomu 19. a 20. století
08.04.2022 11:57 | Ladislav Lhota

Historické stavby ve správě Národního památkového ústavu jsou pečlivě nachystané k oslavě Velikonoc. Po dvou sezonách zmrzačených covidovými restrikcemi se vrací do prohlídek četná zpestření včetně tematicky zaměřeného výkladu. Zámek v Dačicích bude hostit jarmark, prohlídku třeboňského zámku zkrášlí květinová výstava. Návštěvníky potěší netradiční aranže vajíček v zámku Jindřichův Hradec nebo velikonoční hra v zahradě obklopující Kratochvíli. Památky se otevřou po všechny sváteční dny.

JIŽNÍ ČECHY – V prostorách dačického zámku a tamního muzea se uskuteční jarmark s rozmanitým zbožím převážně od domácích výrobců, nebude chybět zdobení perníků, ukázky tradičních řemesel, živá hudba, dílničky pro děti, ani ohrada s živými zvířaty. „Klasický výklad velikonočně vyzdobených interiérů doplní informace o tom, jak se dříve slavily Velikonoce, proč se peklo více druhů mazanců nebo odkud vzešla tradice pečeného beránka,“ informuje kastelánka Kristýna Dvořáková. V zámecké kapli v parku na Červené Lhotě se lze připojit ke starobylé pobožnosti při svíčkách nazvané Bdění v Getsemanské zahradě (14. 4. od 22 hodin). Na Velký pátek přibude v kapli postní instalace.

Správa jindřichohradeckého zámku zve na výstavu Splašená vejce. Hlavní prohlídkovou trasu ozdobí osm stovek zdobených vajec v neobvyklých kompozicích. Od Velkého pátku do Velikonočního pondělí bude lze procházet zámecké pokoje s výstavou v rámci individuálních prohlídek. „Na trase budou průvodci připravení zodpovídat návštěvnické dotazy,“ upřesňuje kastelán Jan Mikeš. Na zámku Kratochvíle se chystá pondělní velikonoční hra. „V zámecké zahradě uschováme malovaná vajíčka s otázkami a úkoly vztaženými také k Mezinárodnímu dni památek, který připadá na Velikonoční pondělí,“ prozrazuje kastelán Vojtěch Troup.

Zavoní květiny, káva a čokoláda

V Nových Hradech poznají příchozí zvyky a tradice, které se dodržovaly od masopustu do Velikonoc nejen na Novohradsku. „Speciální prohlídky přiblíží svátky na přelomu 19. a 20. století na hradě, zámku i v chalupě. Tematickou výzdobu dostaly interiéry druhé prohlídkové trasy, kterou v rámci praxe vytvořily studentky oboru zahradnictví Střední odborné školy veterinární, mechanizační a zahradnické v Českých Budějovicích,“ informuje kastelán Jan Smolík. Soukromá schwarzenberská apartmá na zámku Třeboň od Velkého pátku provoní květinové vazby s amarylis, k tomu exotická káva a čokoláda. Výstava Amarylis ve světě kávy a čokolády bude přístupná od 15. do 24. dubna.

Hlubocký zámecký park vyplní od Velkého pátku až do 29. května umělecky ztvárněné kraslice obřích rozměrů. Správa zámku tím podpoří tradiční akci spolku Hope4You, který ji pořádá po celém městě Hluboká nad Vltavou. „Procházku parkem si vedle hledání kraslic mohou lidé zpestřit i naučnou stezkou s deseti zastaveními, která přiblíží zajímavosti z historie a současnosti zámeckého areálu i okolní krajiny,“ sděluje kastelán Martin Slaba. Další umělecky ztvárněné kraslice mohou zájemci hledat v okolí města Hluboká. V pátrání jim pomůže mapa určená zejména rodinám s dětmi. Velikonoce na Hluboké jsou součástí charitativního projektu Řetěz naděje.

(lho, sla)
Foto archiv NPÚ


070422vnh02
070422vnh03


Přidej komentář