Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské památky roku 2019 čeká finále v Jihlavě

sol01
Jihočeskou památkou roku 2019 v kategorii rekonstrukcí nad dva miliony korun se stal objekt Solnice v Českých Budějovicích, který už předtím získal Cenu města za rok 2018 a Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictí
11.02.2020 13:43 | Ladislav Lhota

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska pravidelně organizuje soutěž Památka roku, v níž se vyhodnocují nejlepší projekty a také realizace obnovy jednotlivých budov, případně souborů staveb, které se těší významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnotě. Vítězové krajských kol ve dvou kategoriích podle rozsahu rekonstrukce postupují do celostátního finále. Na českém jihu uspěly stará radnice v Dačicích (menší rekonstrukce do dvou milionů korun) a českobudějovická Solnice (nad dva miliony).

JIŽNÍ ČECHY – V soutěži se hodnotí objekty, které jsou nositeli specifického charakteru prostředí (hrady, zámky, kostely, kláštery, paláce, radniční nebo divadelní budovy, obytné stavby, brownfield, veřejné prostory, parky), ale nemusí přitom nutně patřit mezi kulturní památky chráněné zákonem. Na jihu Čech za menší rekonstrukce kandidovaly Buškův hamr u Trhových Svin a stará radnice v Dačicích, ve druhé kategorii usilovaly o prvenství zámeček v Poříčí (Boršov nad Vltavou), fara v Čakově, hřbitovní kaple v Protivíně a nakonec vítězná Solnice v krajském městě. Finále se uskuteční v Jihlavě 26. března v rámci konference Sdružení historických sídel.    

(lho, tzr)
Foto archiv Statutárního města Č. BudějovicePřidej komentář