Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské památky se připojí ke Dnům evropského dědictví

ded01
V rámci Dnů evropského dědictví si letos mohou lidé prohlédnout také zrekonstruovanou vltavskou vodárnu, která od poloviny 16. století zásobovala šlechtické sídlo v Hluboké nad Vltavou
08.09.2021 12:53 | Ladislav Lhota

Dny evropského dědictví se letos v České republice uskuteční od soboty 11. září do neděle 19. září. V rámci této akce se návštěvníkům státních památek v Jihočeském kraji pravidelně otevírají prostory jindy nepřístupné. Jejich správci nabízejí zajímavý program zahrnující speciální prohlídky nebo možnost nahlédnout do čerstvě zrekonstruovaných prostor. Aktuálně se zapojí zámky Český Krumlov, Hluboká, Jindřichův Hradec a Třeboň, navíc i hrad Nové Hrady.

JIŽNÍ ČECHY – Zámek Český Krumlov ve spolupráci s vedením města nabízí v rámci Dnů evropského kulturního dědictví komentovanou prohlídku jedinečné barokní zahrady se zámeckým zahradníkem Jiřím Olšanem. Prohlídka se uskuteční v sobotu 11. září od 10 hodin. Na neděli 12. září jsou nachystané prohlídky budovy tzv. mincovny, která je nejnověji zrestaurovaným objektem v zámeckém areálu a vrátila se jí barokní podoba. Prohlídky startují ve 13, 14 a 15 hodin. Prohlídky zahrady a mincovny jsou zdarma, proto je nutná předchozí rezervace v českokrumlovském Infocentru. Prohlídková trasa barokními apartmány se mimořádně rozšíří o prostor Zrcadlového sálu.

Zájemci o technické památky si v sobotu 11. září mohou na Hluboké prohlédnout vltavskou zámeckou vodárnu, která v létech 2020 až 2021 prošla velmi náročnou rekonstrukcí. Historie vodárny sahá až do první poloviny 16. století, kdy dřevěné trkače tlačily vodu do tehdejšího hradu. Budova současné vodárny pochází z 18. století a Francisovy turbíny, které vltavskou vodu čerpají na zámek, jsou z roku 1908. Návštěvníkům budou k dispozici odborníci v čele se Zdeňkem Vaindlem, kteří se podíleli na obnově této unikátní technické památky,“ upřesňuje kastelán Martin Slaba. Vodárna bude přístupná zdarma od 10 do 16 hodin.

Zvládnout dvaaosmdesát schodů? Vyplatí se

V Třeboni připravili na sobotu 11. září mimořádné prohlídky pro děti od osmi do čtrnácti let. Provedou je soukromými schwarzenberskými apartmány a přiblíží život na zámku před dvěma stoletími. Prohlídky začínají před zámeckou věží vždy v celou hodinu: od 10, 11, 14 a 15. Na zámku v Jindřichově Hradci se o víkendu 18. a 19. září uskuteční mimořádné prohlídky tzv. Španělského křídla s gotickým sklepením. Plné vstupné činí 120 korun. Na výstavy Černínové a Kabinety Stuchlé bude v těchto dnech vstup zdarma.

Na hradě Nové Hrady bude o víkendu 18. a 19. září mimořádně zpřístupněná vyhlídková věž. „Z nádvoří na věž vede dvaaosmdesát schodů a nejvyšší bod krovu dosahuje dvaceti metrů. Do současné výšky byla věž postavená ve druhé polovině 18. století a nabízí krásnou vyhlídku na město Nové Hrady, východní část Novohradských hor a lesy Třeboňské pánve směrem k Borovanům,“ láká k výstupu kastelán Jan Smolík. Plné vstupné stojí 70 korun. Hospodářské sklepy ze 13. století pod gotickým Velkým palácem budou k vidění jen v tyto dny a zdarma.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ Č. BudějovicePřidej komentář