Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské památky se probudí ze zimního spánku

tre01
Návštěvnická sezona se 30. března dá naplno do phybu také v areálu zámku Třeboň, kde bude souběžně pokračovat i rekonstrukce zámeckého parku nebo úpravy v objektu vyklizeného státního archivu
22.03.2019 15:17 | Ladislav Lhota

Většina objektů ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Českých Budějovicích nakročí v sobotu 30. března do návštěvnické sezony 2019. Později se otevřou klášter Zlatá Koruna (2. dubna) a hrad Landštejn (6. dubna). Ve Vimperku bude kvůli rekonstrukci přístupný jen Dolní zámek od července do září. Restaurování neumožní vstup do kaple na Landštejně a kostela Narození Panny Marie v Kratochvíli (do 30. června). Na příchozí čekají nové expozice, zajímavé výstavy, speciální prohlídky, kulturní akce a také mírně zvýšené vstupné.

JIŽNÍ ČECHY – Návštěvnickou sezonu zahájí v Českém Krumlově historický průvod přibližující setkání Oldřicha II. z Rožmberka s Jiřím z Poděbrad a tragický osud Perchty z Rožmberka. Kostýmovaní herci, zpěváci, hudebníci a tanečníci se vypraví od barokního divadla přes zámecký areál do historického středu města. Atraktivitu Českého Krumlova v průběhu roku znásobí Mezinárodní hudební festival (19. července – 10. srpna) a novodobá světová premiéra opery Demofoonte od Johanna Adolfa Hasse v zámeckém barokním divadle (20. září).

Začátek sezony na zámku v Třeboni doprovodí květinová výstava Amarylis (13. až 22. dubna), která se ponese v duchu tvorby renesančního malíře Giuseppa Arcimbolda. Velikonoční svátky na jihočeských památkách zpestří výstavy a speciální prohlídky. Na zámku Dačice přivítají návštěvníky velikonočně vyzdobené interiéry (19. – 22. dubna) a výklad doplní zajímavostí o někdejším slavení Velikonoc. Zámek Jindřichův Hradec nabídne oblíbenou výstavu netradičních aranží velikonočních vajíček nazvanou Splašená vejce (19. – 28. dubna) v prostorách první prohlídkové trasy.

Zámek Červená Lhota vynikne díky vypuštěnému rybníku, který prochází revitalizací. Nastane jedinečná příležitost vidět zámecké údolí bez vody a bude možné si představit, jak vypadalo okolí romantického sídla ve středověku, kdy zde ještě nebyl rybník. „Konečně bude možné naplno ocenit, jak velkým stavebním počinem bylo v renesanci budování tohoto vodního díla,“ zdůrazňuje kastelán Tomáš Horyna. Na Velký pátek se uskuteční na Červené Lhotě akce Black Friday. V interiérech prvního patra zavládne magická noční atmosféra uvozující Kristovo utrpení prostřednictvím výtvarně recitačního spektáklu z textů Reynka, Zahradníčka nebo Čapka.  

V Landštejně našli kopu dělových koulí

Správa zámku v Hluboké nad Vltavou sází na speciální prohlídky. Druhým rokem se turisté mohou vydat do soukromých apartmánů a hostinských pokojů, letos od 4. května přibude prohlídka reprezentačních místností se známou personou, kterou by měl být nedávný ministr kultury Daniel Herman. Jako velké lákadlo se dají označit komentované procházky v zámeckých zahradách, lahůdkou bude odborný komentář Kateřiny Cichrové ke schwarzenberské sbírce tapisérií (8. června). V Nových Hradech budou připomínat 400 let od dobytí hradu generálem Karlem Bonaventurou Buquoyem a 9. srpna chystají divadelní představení za účasti spisovatele Vlastimila Vondrušky.   

Hrad Landštejn, který se chlubí nedávným nálezem šedesáti dělových koulí, obsadí o prvním červnovém víkendu rytíři s turnaji na koních a divadlem pro děti. Do areálu hradu Zvíkov zavítá tradiční Zvíkovské divadelní léto (5. července – 31. srpna). Na divadelní zážitky láká i zámek Kratochvíle u Netolic, kam přiveze Divadlo bratří Formanů v šesti reprízách velkolepé Deadtown (17. – 23. srpna). Hrad v Rožmberku nad Vltavou se stane po několik letních večerů místem setkání s výjimečnými osobnostmi společenského, kulturního i sportovního života. Srpnová výstava v klášteře Zlatá Koruna připomene 900 let od uznání cisterciáků papežem a zakladatele řádu Sv. Bernarda z Clairvaux.  

Srpnové podvečery v Kratochvíli, Nových Hradech, Zlaté Koruně a Rožmberku vyplní hudební festival Jihočeská intermezza pořádaný ve spolupráci NPÚ a Jihočeské filharmonie. Vybrané hrady a zámky se zapojí do Noci kostelů, Dnů evropského dědictví, Mezinárodního dne památek nebo Víkendu otevřených zahrad. Vrcholem návštěvnické sezony bude Hradozámecká noc v sobotu 31. srpna. Stavební obnova a restaurátorské práce najdou pokračování v Červené Lhotě, Jindřichově Hradci, Třeboni, Landštejně, Rožmberku (věž Jakobínka) nebo Vimperku, kde se podařilo na rozsáhlou rekonstrukci získat 120 miliónů korun z Evropské unie a 220 milionů z nového programu české vlády.

Ladislav Lhota
Foto autor     Přidej komentář