Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské památky vítají také zimní návštěvníky

hluz01
Zámek v Hluboké nad Vltavou láká i pod sněhovou pikrývkou k návštěvě soukromých apartmá bývalých vlastníků z rodu Schwarzenbergů
15.01.2019 14:57 | Ladislav Lhota

Zájemci o návštěvu památkových objektů nemusejí čekat do 30. března, než se otevřou brány všech jihočeských hradů, zámků a dalších pamětihodností. Některé z nich zůstávají v provozu i po dobu zimních měsíců. Bez obav se turisté mohou vypravit na Zámek Český Krumlov, kde na ně čeká Hradní muzeum a zámecká věž. Na Zámku Hluboká se prezentuje temperovaná Zimní prohlídková trasa. Mimosezonní program je nachystaný také v Nových Hradech, Rožmberku a Třeboni.

JIŽNÍ ČECHY – Na Zámku Český Krumlov je denně mimo pondělí od 9 do 15 hodin otevřené Hradní muzeum a zámecká věž. Expozice Hradního muzea skýtá návštěvníkům jedinečnou příležitost prohlédnout si množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, které připomínají nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství. Má charakter historické muzejní instalace z 19. století.

Součástí prohlídky je zámecká věž, která je od nepaměti symbolem Českého Krumlova, výrazem jeho bohaté historie a výtvarné krásy. „Spisovatel Karel Čapek označil českokrumlovskou věž za nejvěžovatější věž ze všech věží,“ připomíná kastelán Pavel Slavko. Výstup na vyhlídkový ochoz zámecké věže po 162 schodech odmění návštěvníky kouzelným výhledem na celé město a blízké okolí.

Jak bydleli Schwarzenbergové či Buquoyové?

Na Zámku Hluboká je každý den s výjimkou pondělků od 9 do 16 hodin zpřístupněná temperovaná Zimní prohlídková trasa v soukromých apartmánech posledních čtyř generací Schwarzenbergů, zahrnující mimo jiné loveckou jídelnu, přípravnu jídel nebo byt posledního majitele zámku dr. Adolfa Schwarzenberga. Technickou zajímavostí je osobní a nákladní výtah.

V hradním areálu Nové Hrady se konají prohlídky Zimní trasy, bytu panského úředníka novohradského panství z přelomu 19. a 20. století, knihovny a buquoyského rodinného archivu každou středu a pátek ve 13 hodin v českém jazyce a od 14 hodin v němčině.

Prohlídkový okruh Soukromé pokoje na Hradě Rožmberk je otevřený vždy v úterý až pátek v 11 a 13 hodin. Expozice ve 2. patře hradu dává nahlédnout do soukromí šlechtického rodu Buquoyů kolem poloviny 19. století. Zámek Třeboň nabízí prohlídky obou zámeckých okruhů – Rožmberské renesanční interiéry a Soukromá schwarzenberská apartmá. Konají se každé úterý ve 14 hodin. Schwarzenberská hrobka v Třeboni je otevřená každý čtvrtek ve 14 hodin.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚPřidej komentář