Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeské památky žijí kulturou

kup01
Návštěvníci Českého Krumlova mohou na konci září vidět novodobou světovou premiéru barokní opery v zámeckém divadle, užít si koncert smyčcového kvartetu nebo ohňostroj v barokním stylu
12.09.2019 15:44 | Ladislav Lhota

Zájemci o hrady, zámky a další památkové objekty ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích se mohou během svých návštěv do konce září těšit na bohatý kulturní program, který zahrnuje koncerty vážné i moderní hudby, operní představení, výstavy, přednášky a dokonce i barokní ohňostroj. Atraktivní nabídka najde pokračování také v následujícím měsíci.

Přehled akcí do konce září:

13. září, 19:00 / Koncert Michala Pavlíčka / Schwarzenberská hrobka Třeboň - Domanín
V rámci festivalu Okolo Třeboně vystoupí v pátek 13. září v kapli Schwarzenebrské hrobky v Domaníně hudební skladatel, kytarista, zpěvák, producent a textař Michal Pavlíček. Koncert začíná v 19:00 hodin.

14. září, 19:00 / Benefiční koncert Pavla Barnáše pro Hospic sv. Kleofáše v Třeboni / Schwarzenberská hrobka Třeboň - Domanín
Pavel „Bárny“ Barnáš, který stál u zrodu festivalu Okolo Třeboně a objevoval se po boku jiných muzikantů, se spolu s přáteli rozhodl uspořádat benefiční koncert na podporu třeboňského Hospice sv. Kleofáše. Koncert se uskuteční v sobotu 14. září od 19:00 hodin v kapli Schwarzenberské hrobky v Domaníně.

14. září, 19:00 / Hudba v myšlenkách Masarykových / zámek Dačice
Přijďte si odpočinout a poslechnout si skladby českých a slovenských autorů od 19. století až po současnost (A. Dvořák, L. Janáček, B. Martinů, I. Zeljenka, J. Macek, P. Zagar, L. Bernáth a další). Hudbu pojí množství citátů i významných životních momentů T. G. Masaryka, „Prezidenta Osvoboditele“, který je i dnes symbolem ideálů svobody a demokracie a který zesnul 14. září roku 1939. Pořad připravili a na hudební nástroje hrají: Jitka Baštová (akordeon) a Jindřich Macek (loutna). Koncert se uskuteční v gotickém sále dačického zámku. Vstupné dobrovolné.

14. září/ Zpřístupnění třetího nádvoří se studnou/ zámek Hluboká
Kde na zámku Hluboká leží původní hradní studna? To se dozvíte v sobotu 14. září, kdy bude výjimečně zpřístupněno někdejší třetí nádvoří, které je dnes součástí interiérů a nachází se za vstupní halou. Je zde středověká studna z doby gotického hradu, která je 2,5 metru široká, 90 metrů hluboká a do výše 14,5 metru zaplněná vodou. Ke studni se podíváte zdarma mezi 10. až 16. hodinou. Akce se koná v rámci Dnů evropského dědictví.

14. – 15. září / Dny evropského kulturního dědictví/ hrad Landštejn
Vydejte se v rámci Dnů evropského kulturního dědictví spolu s průvodcem do dvou hradních sklepů na Landštejně. Prohlídky během víkendu 14. a 15. 9. začínají každou celou hodinu od 10:00 do 15:00.

14. – 15. září / Zámecká sklepení / zámek Červená Lhota
V rámci Dnů evropského kulturního dědictví si zájemci budou moci ve dnech 14. a 15. 9. prohlédnout pozoruhodné sklepní prostory rozkládající se pod třemi křídly zámku Červená Lhota. Sklepení někdejší středověké tvrze je zčásti vytesáno do skály a vstupuje se do něj historickým vchodem zvenku, severovýchodní zahrádkou vedle mostu. Prohlídka je vhodná pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o původní podobě někdejší lhotecké tvrze.

14- 15. září/ Dny evropského kulturního dědictví/ zámek Třeboň
I letos propojí Den evropského kulturního dědictví významné památky Třeboně. V sobotu 14. září se můžete těšit na volný vstup do Domu Štěpánka Netolického a mimořádné prohlídky letní trasy třeboňského zámku, kde se seznámíte s prostory hospodářských budov. Ty se využívaly k ustájení koní a chovu psů. Součástí je i návštěva podzemních chodeb (kasemat), které tvořily obranný systém vnitřního města. Prohlídky začínají od 9:00 hodin a končí v 15:15 hodin.

14. a 29. září, 12:55 / kastelánské prohlídky Poslední na Hluboké/ zámek Hluboká
Kastelánské prohlídky soukromými schwarzenberskými apartmány vedené Martinem Slabou se ve dnech 14. a 29. září zaměří na osobnost posledního majitele zámku Hluboká dr. Adolfa Schwarzenberga, kterého představí jako renesančního člověka - sportovce, cestovatele, automobilistu, vášnivého lovce, sběratele, mecenáše, fotografa, filmaře, radioamatéra, podnikatele i prozíravého politika. Délka prohlídky je cca 1,5 hodiny. Cena prohlídky ve výši běžného vstupného prohlídkové trasy soukromé apartmány. Prohlídky startují v 12:55 hodin.

14. – 22. září / Výstava hub/ zámek Třeboň
Milovníci hub mohou ve dnech 14. až 22. září zavítat do galerie zámku Třeboň, kde se uskuteční tradiční výstava živých hub a fotografií s touto tématikou. Nebude chybět ani houbařská poradna. Otevřeno je denně mezi 10. – 12. hodinou a 13. až 17. hodinou.

15. září, 14:00 / Monastýrování aneb klášterní architektura / klášter Zlatá Koruna
V rámci Dnů evropského kulturního dědictví si můžete spolu s renomovaným odborníkem Romanem Lavičkou z Národního památkového ústavu prohlédnout klášter Zlatá Koruna doslova od sklepa po půdu. V klášterním sklepení, které sloužilo jako ledárna a dnes je zde lapidárium, si prohlédnete vystavené kamenické prvky. Navštívíte mimo jiné nejstarší stavbu zlatokorunského opatství kapli Andělů strážných a vystoupáte na kůr klášterního kostela. Prohlídka začíná v 14:00 hodin.

19. září, 10:00 / Toulky zámeckými zahradami/ Zámek Hluboká
Komentované prohlídky se zkušenými zámeckými zahradníky seznámí návštěvníky nejenom s historií hlubockých zahrad a parku, ale upozorní na unikátní stromy a keře a přiblíží, co obnáší celoroční péče o rozlehlý 58 hektarový areál. Začátek prohlídky v 10:00 hodin.

20. září, 18:00 – 22:00 / Novodobá světová premiéra barokní opery/ zámek Český Krumlov
Poznejte zapomenuté umění barokních muzikantů, tanečníků a zpěváků. Zámecké barokní divadlo uvede novodobou světovou premiéru barokní opery Demofoonte Johanna Adolfa Hasse. Autorem libreta opery Demofoonte je nejvýznamnější italský dramatik 18. století a císařský dvorní básník Pietro Metastasio. Toto jeho dramma per musica (hudební drama) bylo poprvé zhudebněno Antoniem Caldarou roku 1733. Až do konce 18. století pak bylo zhudebněno více než sedmdesátkrát. Hasseho verze byla poprvé uvedena v Drážďanech ne jaře roku 1748, druhá, mírně přepracovaná verze opery, měla premiéru v benátském Teatro San Giovanni Grisostomo 26. prosince 1748. Účinkují sólisté a barokní orchestr Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka. Představení zrežírovala Zuzana Vrbová.

20. září/ Varhanní koncert Jaroslava Tůmy / klášter Zlatá Koruna
V rámci hudebního festivalu Emy Destinnové se v pátek 20. září uskuteční v klášterním kostele ve Zlaté Koruně varhanní koncert Jaroslava Tůmy. Začátek koncertu je v 19:00 hodin. Jaroslav Tůma patří mezi naše nejvýznamnější varhaníky. Věnuje se hře na klavír a cembalo. Působí jako pedagog a popularizátor. Koncertuje u nás i v zahraničí, nahrává pro rozhlas, televizi i četná hudební vydavatelství. Zúčastňuje se zvukové dokumentace různých historických varhan v Čechách a působí jako poradce při jejich restaurování.

21. září, 13:00 – 14:30 / Smyčcové kvartety / zámek Český Krumlov
Smyčcové kvartety vrcholného klasicismu na dobových nástrojích zahraje soubor Fibonacci Kwartet z Poslaka v sobotu 21. září. Koncert se uskuteční ve Sloupové síni Studijního centra. Na programu zazní skladby W. A. Mozarta, J. M. Krause, L. van Beethovena

21. a 22. září, 17:00 – 21:00 / Repríza novodobé světové premiéry barokní opery/ zámek Český Krumlov
Repríza novodobé světové premiéry barokní opery Demofoonte Johanna Adolfa Hasse v podání sólistů a barokního orchestru Hof-Musici pod taktovkou Ondřeje Macka zazní v barokním divadle zámku Český Krumlov ve dnech 21. a 22. září. Režie se ujala Zuzana Vrbová. Začátek představení v 17:00 hodin.

21. září, 21:00 / Barokní ohňostroj a barokní iluminace / zámek Český Krumlov
Do časů velkolepých slavnostní na krumlovském zámku návštěvníky vrátí barokní ohňostroj s hudbou a barokní iluminace v zámecké zahradě v sobotu 21. září. Ohňostroj před Letní jízdárnou bude v režii Teatrum Pyrotechnicum z Českého Krumlova a začíná od 21:00 hodin.

29. září, 19:00 / přednáška Jan Rudolf Černín mezi Prahou, Vídní a Krásným Dvorem/ zámek Jindřichův Hradec
Osobnost šlechtice Jana Rudolfa Černína, milovníka a podporovatele vědy, hudby a umění, představí 29. září na zámku Jindřichův Hradec ve své přednášce uznávaný přední český historik Zdeněk Hojda z Filosofické fakulty University Karlovy. Přednáška se začátkem v 19:00 se koná v Divadelním sále zámku. Vstup je zdarma.

Do 29. září / Kabinety Stuchlé. Kouzelný svět pohyblivých loutek / zámek Jindřichův Hradec
Loutkové krasavice tančící charleston, silák zdravící příchozího troubením na trumpetu, ožívající mořská panna, ale také cirkusové obludárium i do detailu provedená ložnice hraběnky Černínové o velikosti několika desítek centimetrů. To je okouzlující svět loutek výtvarnice Stanislavy Stuchlé, která vyrábí postavy ze dřeva, kůže, starého textilu, využívá i dráty, krajky či pštrosí peří a loutky umisťuje do dokonale vybavených zmenšených interiérů. Po úspěchu, který sklízela na několika výstavách u nás i v zahraničí, jsou její nevšední loutky vystaveny do 29. září v expozici ve druhém patře Adamova stavení. Výstava okouzlí nejen děti, ale i jejich rodiče.

do 29. září/ Výstava Renaty Štolbové/ klášter Zlatá Koruna
Výstava akademické malířky Renaty Štolbové bude v klášteře Zlatá Koruna k vidění do neděle 29. září v rámci běžné otevírací doby památky, tzn. 9:00 – 15:30 hodin

Plánované akce na říjen:

5. – 6. října, 14:00 – 16:00/ Mezinárodní den architektury/ hrad Landštejn
V rámci devátého ročníku Mezinárodního dne architektury se můžete během víkendu 5. A 6. října vydat na komentovanou prohlídku hradu, která se zaměří na architekturu 16. století. Připomene také rod Krajířů, který vnesl do strohého středověkého hradu renesanční životní styl. Ten se odrazil v přestavbě hradu, který získal prostorný třípatrový palác s horkovzdušným topením, novou přístupovou cestou a modernější opevnění s baštami. Prohlídka vyráží v 14:00 hoidn.

5. října / Barokní koncert z prostředí Benátek a Neapole/ klášter Zlatá Koruna
Speciálně pro milovníky barokní hudby je v klášterním kostele ve Zlaté Koruně připraven na sobotu 5. října instrumentální koncert z Benátek a Neapole v provedení souboru Concerto Aventino. Ten zahraje skladby Antonia Vivaldiho i koncerty pro barokní nástroje theorbu, velkou basovou loutnu, nebo cembalo. To vše na kopie dobových nástrojů. Začátek koncertu je v 18:00 hodin a pořádá jej Sancta Corona Spinea- společnost přátel Zlaté Koruny, z. s.

6. října, 13:10 a 14:50 / Speciální prohlídky s Danielem Hermanem / zámek Hluboká
V letošním roce zámek Hluboká rozšířil nabídku netradičních prohlídek o prohlídku reprezentačních pokojů se známou osobností, kterou je někdejší ministr kultury pan Daniel Herman. Volba pana Hermana není nahodilá, na zámku totiž již provázel jako student několik sezón na počátku osmdesátých let. Lze proto předpokládat, že svůj výklad doplní o vzpomínky na studentská léta strávená na hlubockém zámku. Začátky prohlídek 6. října jsou v 13:10 a 14:50 hodin. Ceny prohlídek jsou stejné jako běžné prohlídky první návštěvní trasy. Počet osob v jedné skupině je omezen na 25.

12. října / Večerní koncert/ zámek Kratochvíle
V rámci 18. Mezinárodního sborového festivalu hudebního romantismu Vlachovo Březí se v Horním sále zámku Kratochvíle uskuteční 12. října od 19:00 hodin večerní koncert. Festival, který se koná na počest sbormistra, pedagoga a vlachovobřezského rodáka prof. Václava Matouška, si klade za cíl podpořit hudební dění v oblasti amatérského sborového zpívání. Svým specifickým zaměřením na romantismu doplňuje stávající dramaturgie sborových festivalů a přehlídek na území ČR o toto hudební období.

19. – 20. října / Mezinárodní den archeologie/ hrad Landštejn
Komentované prohlídky v rámci Mezinárodního dne archeologie zájemcům ve dnech 19. a 20. října přiblíží průběh archeologických výzkumů, které na hradě probíhají od 80. let minulého století a stále nejsou u konce. Seznámí je i s nejvýznamnějšími objevy a jednotlivými nálezy, které jako jediné přinášejí poznatky o zdejším životě. Začátek prohlídky v 14:00 hodin.

26. a 27. října/ Podzimní hradní Novohradské slavnosti Karla Bonaventury Buquoye/ hrad Nové Hrady
Tradiční podzimní slavnosti připomenou ve dnech 26. a 27. října dobytí hradu císařským vojevůdcem Karlem Bonaventurou Buquoyem v roce 1619, který zdejší panství získal o rok později darem od císaře za své vynikající služby a nemalou finanční půjčku. Na pátek 26. října jsou od 17:00 hodin připraveny večerní hrané prohlídky, které přiblíží významné historické okamžiky hradu. V sobotu 27. října se můžete mezi 10. až 15. hodinou těšit na šermířská vystoupení, dobývání hradu a rozmanité atrakce nejen pro děti.

27. října / Na hrad Landštejn za bubáky / Landštejn
Poslední říjnovou neděli hrad Landštejn zažije rej strašidel. Ta si pro nejmenší návštěvníky připravila úkoly a otázky o hradě i malé odměny. Akce probíhá od 10:00 do 15:00 hodin.

do 27. října/ Výstavy / hrad Zvíkov
Prohlídku královského paláce hradu Zvíkov návštěvníkům do neděle 27. října zpestří tři zajímavé výstavy. Královský hrad na soutoku dvou řek se od 19. století stal inspirací pro řadu umělců – básníky, spisovatele, malíře. Výstava nazvaná „Věk za věkem ryl svoje brázdy“ zachycuje Zvíkov v krásné literatuře, výstava „Inspirace Zvíkov“ ukáže tvorbu malířů, grafiků, samouků a dětí. Výstava „Přijměte srdečný pozdrav“ představí hrad na pohlednicích.

(lho, tzp)
Foto Jihočeská centrála cestovního ruchu



Přidej komentář