Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeskou metropoli rozezní francouzské Bonjour

bob01
Multižánrový festival Bonjour Budějovice oslaví pětadvacetiny v první polovině října tradičně zajímavým a příjemným programem, který vyplní hudební, výtvarné či literární aktivity, ale také ochutnávky vína a kávy
08.10.2021 12:35 | Ladislav Lhota

Ochutnávka francouzských vín, výstavy, koncerty, literární setkání, after-work party a další lákadla nabídne festival Bonjour Budějovice. Pětadvacátý ročník oblíbené akce začíná 11. října, skončí 16. října. Pořadatelem je Francouzská aliance ve spolupráci s partnerským městem Lorient a za finanční podpory statutárního města České Budějovice. Tyto tři subjekty se dlouhodobě snaží přiblížit rezidentům i návštěvníkům francouzskou kulturu a gastronomii.

Č. BUDĚJOVICE – Festival si získal mnoho příznivců a zdaleka nikoliv jenom z řad frankofonního publika. Francouzský Lorient je partnerských městem Českých Budějovic čtyřiadvacet let. Za navázáním vztahů stáli manželé Břeských a Janina s Michelem Saffre. Od roku 1990 se postupně rozvíjely samostatné kontakty škol, například Jirsíkova gymnázia a středoškolského lycea v Lorientu, Arpidy a obdobného zařízení v Kerpapu, dále cestovních kanceláří, univerzit, knihoven, kulturních, sportovních a obchodních organizací. „Jsem rád, že jsme stále aktivními partnery,“ těší primátora Jiřího Svobodu.

Letošní ročník odstartuje ochutnávka francouzských vín ve vinotéce Farkatéka v ulici Dr. Stejskala (naproti Broukárně). V sídle Alliance Francaise na náměstí Přemysla Otakara II. začne 12. října výstava Francie, má přítelkyně. Výtvarnice Petra Dvořáková Haisová představí akvarely a pastely inspirované pobyty na francouzském území. Frankofilové se potkají 13. října na „Kávě po francouzsku“ v kavárně Kabinet v Nové ulici (dříve Měsíc ve dne). V sídle Filozofické fakulty JU (Branišovská ulice) o den později se skuteční literární setkání s autorkou Lenkou Horňákovou-Civade.

Známý ilustrátor Daniel Kyncl a populární DJ Ramel spojí umělecké síly a nabídnou after work party á la francaise v Žižkárně (Žižkova třída) ve čtvrtek 14. října. Dominkánský klášter na Piaristickém náměstí bude 15. října dějištěm koncertu Delioů (listy, v bretonštině), ve kterém se spojí houslistka Jitka Malczyk a bretonská harfistka Célestine Doedens. Závěr festivalu v prostoru Solnice na Piaristickém náměstí v sobotu 16. října zdůrazní přátelská pouta mezi jihočeskou metropolí a Lorientem formou koncertu bretonského tria s názvem Sova.

Alliance Francaise jižní Čechy je nezisková organizace. Vznikla roku 2004. Nabízí kurzy francouzštiny v Českých Budějovicích, rozvíjí francouzskou a frankofonní kulturu v regionu.

(lho, tzf)
Foto Alliance Francaise jižní Čechy


bob02
bob03


Přidej komentář