Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeský jazzový festival si střihne i nezdolný Laco Deczi

zja01
Jednou z trojice hlavních hvězd 9. ročníku Jihočeského jazzového festivalu bezesporu bude švédský kytarista Ulf Wakenius, jenž se řadí mezi absolutní světovou špičku
06.08.2019 08:29 | Ladislav Lhota

Piaristické náměstí v jihočeské metropoli již podeváté zaplní vizuálním a hlavně poslechovým zážitkem jazzová hudba mnoha odstínů v podání předních hudebníků z Evropy i zámoří. Exkluzivní přehlídku propojí dva večery v pátek 9. srpna a sobotu 10. srpna, pokaždé následuje jam session. Speciální off program Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2019 nabídne hudební předkrmy také posluchačům v Hluboké nad Vltavou (středa 7. srpna) a budějovické Solnici (čtvrtek 8. srpna).

JIŽNÍ ČECHY – Tahouny 9. ročníku budou francouzský houslista Jean Luc Ponty, švédský kytarista Ulf Wakenius a československo–americký trumpetista Laco Deczi. Nabušený jazzový vlak na velkém podiu Piaristického náměstí v Českých Budějovicích rozjede v pátečním podvečeru mezinárodní uskupení Ochepovsky Project s plným vagonem současného jazzu. Osmičlenná kapela vnesla do českého prostředí hodně svěží vítr s jedinečnou hudební formou, inspirovanou nejenom jazzem, ale i neo soulem, vážnou hudbou, trip hopem a rhythm’n’blues.

Poprvé pod Černou věž zavítá hvězdný kytarista Ulf Wakenius jako host dalšího mezinárodního projektu Per Bass Viking Mathisen Super 4tet. feat Ulf Wakenius. Jednašedesátiletý Švéd se řadí mezi absolutní jazzovou kytarovou špičku, kterou dále tvoří Pat Metheny, John McLaughlin, John Scofield, Mike Stern. Páteční večer završí mimořádný letní koncert Laco Deczi & Celula NY se speciálním hostem Chrisem De Pino, hráčem na foukací harmoniku. De Pino je podobný živel jako jednaosmdesátiletý Laco Deczi. Souzvuk foukací harmoniky a trumpety slibuje mimořádný zážitek.

Ponty hrál se Zappou

Druhý festivalový den otevře duo Alex Maxim Twins, neskutečná desetiletá dvojčata, která chtějí pozvat organizátoři soutěže America's Got Talent. Sobotu si však rezervují také jihočeští jazzmani. Nepřehlédnutelná tvář budějovické jazzové a kytarové scény Jiří Klimeš s uskupením String Five naváže svým jazzrockem a latinou. World music namíchanou s jazzem odpálí kapela Jazzfamelia s nezaměnitelným hlasem Idy Kelarové. Festivalové obsazení kapely s pěti hosty včetně vynikajícího izraelského perkusionisty Yonatana Bar Rashiho osciluje na hraně tradiční gipsy music a současného jazzu.

Sobotní večer na Piaristickém náměstí završí svým koncertem proslulý jazzový houslista Jean Luc Ponty a Clara Ponty Quartet. Francouz se proslavil například působením v kapele svérázného skladatele Franka Zappy, jako spoluhráč britského kytaristy Johna McLaughlina v uskupení Mahavishnu Orchestra nebo člen legendárního uskupení Return to Forever po boku Chicka Corey. Zároveň se může pochlubit bohatou sólovou kariérou. Brzy sedmasedmdesátiletý umělec naposledy vystupoval v Čechách roku 1994 s Al Di Meolou.

Hlavnímu festivalovému menu obstarají předkrm dvě offprogramové akce. Středeční pocta jazzovým velikánům Markovič / Surka Quintet – I remember Cliffor, Sony, Charlie, Maynard, Dizzi and others na hlubockém náměstí a čtvrteční hudební unikát v restauraci Solnice na Piaristickém náměstí Songy Honzy Nedvěda v podání Vilém Spilka Quartet. Vilém Spilka je dramaturg a ředitel největšího jazzového festivalu Jazzfest Brno, ale také výborný kytarista s neobvyklými nápady. Jeho kapela je mixem jazzu, folku a dalších současných vlivů se špetkou experimentu a brněnskou melodikou.

Jihočeský jazzový festival 2019 se koná za výrazné podpory Statutárního města České Budějovice a generálního partnera festivalu Skupiny ČEZ.

(lho, tzj)
Foto archiv Jiřího Grauera a Facebook Laco Decziho

Jihočeský jazzový festival ČEZ 2019

Středa 7. srpna – nám. ČSL, Hluboká nad Vl.
19:00 Markovič/ Surka Quintet - I remember Clifford, Sony, Charlie, Maynard, Dizzi and others. Vstup volný

Čtvrtek 8. srpna – restaurace Solnice, Piaristické nám. Č. Budějovice
20:00 Vilém Spilka Quartet – Songy Honzy Nedvěda. Vstup volný

Pátek 9. srpna – Piaristické nám. Č. Budějovice
17:30 Ochepovsky project (RU / CZ)
19:15 Per BASS Viking Mathisen Super 4tet. Feat Ulf Wakenius (SWE/NOR/CZ/SK)
20:45 Laco Deczi & Celula New York feat. Chris De Pino (USA/CZ)
22:30 Afterparty v restauraci Solnice: festivalový jam

Sobota 10. srpna Piaristické nám. Č. Budějovice
17:00 Alex Maxim Twins (Č. Budějovice) 17:45 String Five (Č. Budějovice)
19:15 Ida Kelarová, Jazzfamelia & Friends (CZ/ IL/ SK)
20:45 Jean Luc Ponty & Clara Ponty Quartet (F)
22:30 Afterparty v restauraci Solnice: festivalový jam

Vstupenky na hlavní open air 9. a 10. 8. za symbolických 100 Kč lze pořídit v síti www.cbsystem.cz,  nebo na místě koncertu


zja02
zja03
zja04
zja05


Přidej komentář