Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeští výtvarníci dobývají francouzský Lorient

lo01
Ve francouzském Lorientu vystavuje své dílo také malíř Josef Synek
03.08.2017 13:10 | Ladislav Lhota

Přístavní město Lorient na severozápadě Francie si spolu s Českými Budějovicemi připomíná dvacet let partnerské spolupráce. Při té příležitosti se zástupci Lorientu rozhodli uspořádat a finančně podpořit výstavu Asociace jihočeských výtvarníků (dále AJV) s názvem Imaginace, která je průřezem současného uměleckého dění na jihu Čech a umožňuje malířům, grafikům či fotografům dobývat přízeň francouzských diváků.

LORIENT / Č. BUDĚJOVICE – Výstava v Lorientu potrvá do 17. srpna. Prezentuje díla dvaceti významných umělců zabývajících se různými aktivitami a žánry. „Různorodost a pestrost uměleckých názorů i technik je nejcennějším přínosem, který umožňuje vnímat nové zkušenosti a inspirace. Mezi vystavujícími autory figurují Vilém Balej Vilém, Petr Brátka, Milan Pokorný, Teodor Buzu, Josef Synek a Marie Šechtlová,“ upřesňuje Vít V. Pavlík, předseda AJV.

Města Lorient a České Budějovice si letos připomínají dvacetileté partnerské jubileum. „S nadsázkou lze říci, že jsou z nás už dobří přátelé. Smlouva o partnerství byla podepsaná v létě 1997. Počátek vztahů mezi městy spadá do šedesátých let. Od roku 1990 se rozvíjely samostatné kontakty škol, konkrétně Jirsíkova gymnázia a středoškolského lycea v Lorientu, centra zdravotně postižených dětí Arpida a obdobného zařízení v Kerpapu, cestovních kanceláří, univerzit, knihoven, kulturních, sportovních a obchodních organizací,“ vypočítává náměstek budějovického primátora Jaromír Talíř.

Jihočeši velice ocenili nezištnou pomoc přátel ze země galského kohouta po povodních  v roce 2002, kdy sbírka iniciovaná v Lorientu panem Saffre vynesla téměř 600 tisíc korun a významně přispěla k rekonstrukci lávky pro pěší v Suchém Vrbném, kterou poničila velká voda. Dodnes ji připomíná pamětní deska stojící u lávky. O vřelých vztazích nejlépe vypovídá fakt, že stále dochází k pravidelnému setkávání a organizování nejrůznějších akcí. Příkladem je výstava Imaginace nebo chystaná návštěva budějovickách představitelů v Lorientu. Odcestují 5. srpna a během pobytu budou svědky velkého průvodu keltských národů.

(lho, tzr)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice

 Přidej komentář