Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jindřich Štreit nafotil práci zdravotních sester

jis01
Pětadvacet snímků světoznámého fotografa Jindřicha Štriita pod souhrnným názvem Jsem sestra uvidí návštěvníci IGY Centra v jihočeské metropoli do konce letošního března. Vernisáž za účasti autora se koná v úterý 3. března od 14 hodin
28.02.2020 12:23 | Ladislav Lhota

Úctu k náročné práci všeobecných sester vyjadřují snímky světoznámého fotografa Jindřicha Štreita, které budou do konce března vystavené v prvním patře IGY Centra v Č. Budějovicích. Návštěvníci si prohlédnou soubor pětadvaceti fotografií, které ukazují reálný obraz sesterského povolání. Putovní expozice Jsem sestra, jejíž vznik inicioval Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester, patří do celosvětové kampaně Nursing Now usilující o zvýšení prestiže sesterské profese.

Č. BUDĚJOVICE – Autor fotografoval sestry od května do července 2019 ve Fakultní nemocnici Olomouc, také nemocnicích ve Šternberku, Vsetíně a v ostravském Hospicu Sv. Lukáše. „Pan profesor Štreit je nejenom špička ve svém oboru, ale také člověk se srdcem na dlani, který fotografuje život takový, jaký je. Výstava zaujme každého bez ohledu na pohlaví, věk, vzdělání či profesi, protože sestra doprovází člověka ve všech stádiích života. Snímky jsou velmi emotivní a ukazují rozmanitost našeho krásného povolání,“ charakterizuje projekt Jsem sestra Jana Maňhalová ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity, zároveň prezidentka Spolku vysokoškolsky vzdělaných sester.

Kampaň Nursing Now chce zvýšit prestiž profese všeobecných sester, zviditelnit přínos společnosti, zlepšit jejich pracovní podmínky a životní styl, udržet zkušené sestry v profesi a zvýšit počty nových studentů ošetřovatelství. Kampaň začala v roce 2018 a vyvrcholí letos 12. května, kdy si svět připomene 200. výročí narození zakladatelky moderního ošetřovatelství Florence Nightingale. Patrony pro Českou republiku jsou Štefan Margita a Hana Zagorová. Putovní výstavu už viděli lidé v Olomouci, Opavě a Ostravě. Z jihočeské metropole zamíří do Hradce Králové, Ústí nad Labem, Prahy, Jihlavy, Zlína. „Dostáváme pozitivní ohlasy,“ dodává Jana Maňhalová.   

Vysokoškolský pedagog Jindřich Štreit se zapsal do dějin fotografie již v 70. létech minulého století ojedinělým souborem snímků ze zapomenutých moravských vesnic. Zachycuje venkov, továrny, lidi bez domova, handicapované, nevidomé, seniory, cizince, život v Sudetech, Bretani, Japonsku, na Sibiři. Všímá si každodenních událostí, které mění život člověka. Absolvoval bezmála 1 400 samostatných výstav po celém světě, zúčastnil se mnoha výstav kolektivních. Vydal na čtyřicet knih fotografií, nespočet katalogů. Jeho dílo je zastoupené ve sbírkách řady prestižních muzeí a galerií v České republice i ve světě. „Važme si práce sester a jejich otevřených srdcí,“ říká k novému projektu.

(lho, abi)
Foto archiv Jihočeské univerzity v Č. Budějovicích


jis02


Přidej komentář