Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jindřich VIII. slaví stou reprízu na krumlovské točně

jindra01
Druhou choť Jindřicha VIII. (Petr Rychlý) Annu Boleynovou představuje Lenka Šestáková.
08.07.2016 16:10 | Ladislav Lhota

V pátek 8. července odehraje soubor činohry Jihočeského divadla před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově jubilejní 100. reprízu divácky oblíbené komedie Ženy Jindřicha VIII. aneb chudák král(em). Komedii o záletném králi Jindřichovi, jeho šesti ženách, zrádném rádci a královu dvojníkovi, který způsobil neuvěřitelné věci, napsali pro českokrumlovskou točnu Martin Glaser a Olga Šubrtová.

ČESKÝ KRUMLOV – Inscenace měla premiéru 11. června 2004 a patří k nejoblíbenějším na repertoáru Otáčivého hlediště. Výpravná kostýmní podívaná, v níž nechybí řada vybroušených komediálních výstupů, je jednou ze čtyř komedií, které pro Otáčivé hlediště napsala autorská dvojice Glaser - Šubrtová. Fyzicky náročnou dvojroli krále Jindřicha a hospodského Jindry po původním představiteli Oldřichu Víznerovi převzal v letošní obnovené premiiéře Petr Rychlý.   

Martin Glaser je nejen spoluautorem, ale také režisérem plenérového představení. Po dvanácti létech od uvedení zůstala stejná výprava, změnilo se však herecké obsazení. Kromě hlavní dvojrole, kterou nově přijal Petr Rychlý, došlo také k přeobsazení postavy kardinála Wolseyho. Nyní ho ztvárňuje Jiří Untermüller (dříve Martin Hruška). Ondřeje Veselého v roli Jiřího Boleyna nahradil Tomáš Havlínek, jako Jindřichův dvojník předstupuje Jan Mrkvička (namísto Zdeňka Duška) a role Dívky se po Věře Hollé ujala Teresa Branna.

V letošní sezoně uvádí Jihočeské divadlo čtrnáct repríz tohoto divácky oblíbeného titulu. V plánu jich bylo patnáct, ale jedno představení se muselo zrušit kvůli dešti. O Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) letos projevilo zájem 9 017 platících návštěvníků. Celkový počet diváků, kteří inscenaci zhlédli od prvního uvedení, se blíží k číslu 65 000. „S uvedením počítáme i v dalších sezonách a přejeme mu ještě mnoho spokojených a pobavených diváků,“ stojí v oficiální tiskové zprávě.

(tzd, lho)
Foto archiv Jihočeského divadlaPřidej komentář