Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jižní spojka: Těšíme se a modlíme se

hok01
Činohra Jihočeského divadla v rámci přehlídky Jižní spojka nabídne pražskému publiku také komorní inscenaci Holky a kluci, která je velkým sólem vyzrálé herečky Teresy Schel. Představení plné emocí se uskuteční ve Studiu Švandova divadla
25.01.2022 11:18 | Ladislav Lhota

Sotva založená tradice se loni přerušila lockdownem, na letošní březen ale Jihočeské divadlo pilně chystá třetí ročník exportní přehlídky vybraných představení, kterou ukáže pražskému publiku pod zavedeným názvem Jižní spojka. Umělečtí šéfové všech čtyř souborů vybrali z repertoáru podle svého svědomí reprezentativní kusy. Ve Švandově divadle, Vinohradském divadle, „putykářském“ prostoru Jatka 78, experimentálním prostoru NoD a budově Státní opery Praha zahrají Jihočeši celkem sedmkrát.

Č. BUDĚJOVICE / PRAHA – Baletní soubor uvede taneční podobu kultovního románu Mechanický pomeranč a rozpohybuje pohádkově barevné kostýmy v představení Rádio Svobodná Bystrouška, které doprovází z reproduktoru nenapodobitelný hlas Karla Högera. Činohra nabídne sólo pro jednoho herce v komorním večeru Holky a kluci, přidá návrat do přelomu minulého století na pozadí událostí v budějovickém Café Groll. Malé divadlo se bude prezentovat inscenací Invisible Man a společně s operním souborem uvede Mimi operu určenou nejmenším možným divákům k citlivému seznámení s vážnou hudbou.

Zlatý hřeb jihočeského divadelního exportu si užijí návštěvníci zrekonstruované budovy Státní opery Praha, kde soubor opery v režii uměleckého šéfa Tomáše Ondřeje Pilaře a pod taktovkou Maria de Rose uvede jako součást festivalu Opera 2022 velkolepé podobenství o lidské duši, výpravné operní drama Mefistofeles, jehož původní provedení patřilo k vrcholům italského romantismu. „Velmi se těšíme na Jižní spojku a modlíme se za její konání,“ říká v kontextu nelehké doby ředitel JD Lukáš Průdek. „Od každého souboru nabídneme kus, o němž si myslíme, že se nám povedl a sluší se ho předvést v Praze. Lidé nás tam docela znají. Středočeši tvoří velkou část publika v krumlovském otáčku,“ vysvětluje.

Ladislav Lhota
Foto Alexandr Hudeček

Program Jižní spojky 2022:

1/3  Mechanický pomeranč (Jatka 78)
11/3 Holky a kluci (Studio Švandova divadlo)
13/3 Rádio Svobodná Bystrouška (Vinohradské divadlo)
14/3 Invisible Man (NoD)
16/3 Mimi opera (Studio Švandova divadlo)
17/3 Café Groll (Švandovo divadlo)
19/3 Mefistofeles (Státní opera Praha)Přidej komentář