Kam dospěli Petr Hošťálek a Miloň Dvořák 21. srpna?
Vůbec to nebyl záměr. Petr Hošťálek a Miloň Dvořák, bez ohledu na věkový rozdíl čtyř desítek let neskuteční parťáci, sběratelé, mistrní renovátoři historických motocyklů a muži mnoha dalších dovedností, vyrazili z Českých Budějovic do ruského Stalingradu na motocyklech BMW sloužících kdysi Wehrmachtu. Měli vyhrazený čas zhruba na druhou polovinu letních prázdnin. V cíli stanuli 21. srpna 2012 čistě shodou okolností. Péčí Tiskárny Karmášek vyšla koncem roku 2022 knížka o jejich dobrodružství.
Č. BUDĚJOVICE – Poznali se v roce 1998, kdy Miloň Dvořák se svým dědou poprvé navštívil Jihočeské motocyklové muzeum v krajské metropoli. Založil ho a provozoval veteránský nadšenec, zároveň i majitel rozsáhlé sbírky Petr Hošťálek. Mladík tehdy dával dohromady jawu péráka a začal chodit pro rady k muži, který věděl o motocyklech snad všechno. Navíc byli skoro sousedy na vltavském nábřeží. Po čase Miloň povýšil na Petrova mechanika při závodech dragsterů. Nakonec se stali rovnocennými kolegy a neuvěřitelně souznícími parťáky na dálkových veteránských jízdách. Projeli Nepálem, navštívili Stalingrad, vyrazili na svatbu mladšího z nich do Španělska.
První velkou cestu podnikli na Enfieldech, druhou a třetí na bavorácích er-dvanáctkách. Když společně dokončili renovaci dvou strojů BMW sloužících kdysi u německého Wehrmachtu, vznesl Miloň Dvořák otázku: „Kam je pojedeme pořádně vyzkoušet?“ Z Hošťálkových úst slyšel odpověď, míněnou zprvu jako vtip: „No kam? Přece do Stalingradu. Tam už jednou byly!“ Nadšenci (nebo blázni?) jako tihle dva nemívají daleko od myšlenky ke skutkům. Od sídla motocyklového muzea v budějovické Solnici (aktuálně se muzeum stěhuje do Plzně, otevření se chystá v červnu) vyrazili na trasu dlouhou kolem osmi tisíc kilometrů.
Oběma zavoněl benzín
Na relativně pomalých, ale vyladěných a naprosto spolehlivých motorkách se sajdkárami putovali přes Rakousko, Slovensko, Ukrajinu a Rusko se zpáteční zajížďkou přes Moldávii. Všechny jejich příhody a ještě něco navíc přibližuje knížka o téměř čtyřech stech stranách s bohatým fotografickým doprovodem. Téměř se jim vyhýbaly technické problémy. Pokud byla nutná nějaká oprava, našli vždycky řešení a neztratili mnoho času. V publikaci, která deset let čekala na svého vydavatele, popisují bezprostřední kontakt s přírodou, v níž často nocovali, líčí pohostinnost místních lidí od nejchudších až k podnikateli se zlatými zuby nebo vyčůranost policistů při vymáhání pokut.
Podstatná část textu vyšla z pera Petra Hošťálka, pro něhož to byl autorský knižní titul s pořadovým číslem deset. Rodák z Mladé Boleslavi (8. 8. 1943), kde v šedesátých létech inicioval založení továrního muzea Škodovky, se před desetiletími usadil v jihočeské metropoli. Vedle své vášně pro motocyklové veterány se vyprofiloval jako motoristický publicista – spolupracuje s redakcemi časopisů Motor Journal a Truck Magazín – cestovatel, historik a grafik. Třikrát šťastně ženatý muž, kterému voní benzín a smrdí komunisté, projel na jednostopých „mašinách“ řadu zemí v Evropě, Asii, ale i severní Africe (Maroko) a potěšil své příznivce mnoha výtvarnými výstavami.
Českobudějovický rodák a nositel několika akademických titulů Miloň Dvořák (25. 12. 1981) žije se svojí španělskou manželkou a dvěma dětmi v Boršově nad Vltavou. Zároveň působí jako výzkumník a vysokoškolský pedagog v oboru fytopatologie lesních dřevin na Mendelově univerzitě v Brně. Do širokého portfolia si připisuje úctyhodný seznam dalších specializací – sběratel historických motocyklů, myslivec, fotograf, závodník na dračích lodích, sborový pěvec, kytarista, dýmkař, čerstvě i spoluautor knihy Stalingrad jsme dobyli 21. srpna. Spolu s Petrem Hošťálkem také vystavoval fotografie z motocyklové cesty po Himálaji a národních parcích Nepálu. Miluje rodinu, benzín či vůni tabáku.
Ladislav Lhota
Reprofoto z obálky knihy Stalingrad jsme dobyli 21. srpna
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS