Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Karel Prášek má francouzský styl, šarm, kultivovanost

260323prt01
Výstava označená jako Lineární hra s barvou, která potěší návštěvníky táborské Galerie U Radnice, připomíná počáteční tvorbu Karla Práška, abstraktního malíře s jihočeskými kořeny a silným uměleckým i osobním poutem k francouzskému prostředí, které je mu velmi blízké
26.03.2023 16:32 | Ladislav Lhota

Táborská Galerie U Radnice nachystala na dobu od 23. března do 14. května expozici výstižně nazvanou Lineární hra s barvou. Představuje abstraktní mozaikovité obrazy Karla Práška, umělce s jihočeskými kořeny a silným vztahem k francouzskému prostředí, jenž pravidelně vystavuje ve své vlasti (velmi často v Praze), v zemi galského kohouta a dalších zemích. Jeho práce nabité barvami obsahují sbírky nejen v Česku a Francii, ale také v Německu nebo Rakousku.

TÁBOR – Za svojí obsáhlou tvůrčí kariéru vytvořil Karel Prášek, jehož tatínek pocházel ze Sezimova Ústí, vedle bezpočtu obrazů i množství kreseb, série grafik, pozvánek, novoročenek. Čtyři roky studoval v Paříži na prestižní École nationale supérieur des beaux arts, jenže československý totalitní režim ho odtud povolal k vojenské službě a neumožnil mu dokončit školu. Do Francie ho pustil za dlouhých dvanáct let. Mezitím začal malíř vystavovat v tuzemských galeriích a roku 1973 si zařídil ateliér v Božejově na Budějovicku. Jeden z jeho ranných obrazů nese název Božejov (1967). Na počáteční tvůrčí období také upomíná aktuální táborská výstava.

Abstraktní mozaikovité obrazy Karla Práška mívají realistický základ či detail. Jednotlivé dílky jsou oddělené černou linkou. Často používanou barvou bývá modrá v různých odstínech. Jeho díla se vyznačují lehkostí podloženou však nesmírnou každodenní pílí, s níž se dostavuje příslovečná práškovská nápaditost a barevnost. „Má francouzský styl, šarm, kultivovanost. Je zjevením tenhle ryze český kluk mezi francouzskou výtvarnou sešlostí. Sklízí uznání ve chvíli, kdy rozbalí svá plátna nabitá barevnou noblesní eskapádou lineár, básnivých výjevů, tvarů a skryté poetiky. Karel je básník současnosti, malířský elegán a zároveň velmi skromný pracant,“ napsal o něm blízký přítel Jaroslav Černý.

(lho)
Foto archiv Galerie U Radnice


260323prt02


Přidej komentář