Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kateřina Bolechová a Radek Fridrich vystavují koláže v Kotvě

bf01
V předsálí kina Kotva vystavuje děčínský Radek Fridrich cyklus koláží pod názvem Sport je trapný
20.01.2018 11:26 | Ladislav Lhota

Návštěvníky budějovického kina Kotva na Lidické třídě budou do 9. března osvěžovat souběžné výstavy koláží. Pod názvem Kurtovy tkaničky představuje v kavárně své práce Kateřina Bolechová, rodačka z jihočeské metropole, která se vrací do Kotvy po necelých třech létech. Výběr ze své tvorby označený – pro část publika možná nelichotivě – Sport je trapný, umístil do předsálí Radek Fridrich z Děčína.

Č. BUDĚJOVICE – Výstavní prostory kina Kotva se díky fotografické specializaci kurátora Václava Němce zaměřují spíše na fotografickou tvorbu, ale čas od času se objeví expozice, která vybočuje z nastavené dramaturgické cesty. Příkladem byly prezentace obrazů českobudějovického malíře Tomáše Hrůzy, handicapované dívenky „pusopisky“ Barbory Sedláčkové, brněnského výtvarníka a autora komiksů Dalibora Maxe Krcha, malujícího horolezce Honzy Doudlebského Sternecka nebo výstava trojice domácích kolážistek Alice Krátké, Evy Smolíkové a Kateřiny Bolechové.  

Posledně jmenovaná jihočeská umělkyně spolu s děčínským básníkem, kolážistou a frotážistou Radkem Fridrichem aktuálně osvěžují svým dílem kavárnu a předsálí v Kotvě. Básnířka a publicistka Kateřina Bolechová (nar. 1966 v Českých Budějovicích) část vystaveného souboru věnovala Curtu Cobainovi, zpěvákovi kapely Nirvana. Několik dalších koláží vytvořila pro knihu Hledání ztraceného piva. Představuje rovněž obálku pro knihu Příběh od Jiřího Staňka, zbytek je z volných cyklů.

Kateřina Bolechová přiznává, že nerada dělá věci na objednávku. Výjimkou je Kurt Cobain. Toto téma si zadala sama. V roce 2007 vyšla autorce sbírka poezie Rozsvícenou baterkou do pusy v edici Stůl (neprodejná příloha časopisu Psí víno). Roku 2009 v téže edici publikovala sbírku Antilopa v moři k majáku daleko má a v roce 2013 potěšila své příznivce sbírkou Pohřebiště pecek (Nakladatelství Petr Štengl). Kniha Strop nade mnou jednou zmizí (Nakladatelství Měsíc ve dne) je průřezem tvorby za posledních dvacet let. Autorka píše sloupky pro Český rozhlas v Č. Budějovicích, některé její texty byly přeložené do italštiny, slovinštiny, polštiny, němčiny a maďarštiny.

Považuje za krásné být trapným

Předsálí Kotvy zaplňuje cyklus Sport je trapný od Radka Fridricha. „Mám zcela ambivalentní vztah ke sportu. Do třinácti let jsem hrál aktivně fotbal. Všechno změnil tramping na konci osmdesátých let a poslech punkových a novovlných skupin. Potom jsem objevil něco tak úžasného jako horské kolo. Jsem tedy sportovec, nebo básnický biker? Přikláním se k tomu druhému. Ale kdo ví? Každopádně je krásné být trapným“, přemýšlí Radek Fridrich nad svým souborem.

Dosud neopustil rodný Děčín (1968). Profiluje se jako básník, výtvarný autodidakt, recenzent a příležitostný překladatel z němčiny. Vydal dvanáct básnických knih. Za sbírku Krooa krooa (Host, 2011) dostal cenu Magnesia Litera za poezii. Od roku 1992 se věnuje kolážím, od roku 1999 frotážím. Obě techniky často kombinuje s vlastními básněmi a také tzv. seismografickým písmem. Ilustroval několik knih. Vystavoval v České republice, Polsku a Německu.

(lho)     
Foto archiv Václava Němce


bf02
bf03
bf04
bf05
bf06


Přidej komentář