Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kavárna s vyhlídkou v Perle se otevře na tři dny

kol01
Dny otevřených dveří od 30. června do 2. července se chystají v bývalé vyhlídkové kavárně Perla v českobudějovickém Koldomě, který se řadí k ceněným reprezentantům architektury bruselského typu a je kulturní památkou
24.06.2020 15:18 | Ladislav Lhota

V minulosti velmi oblíbená vyhlídková kavárna Perla v českobudějovickém Koldomě, náležejícím od roku 2011 mezi kulturní památky, bude od 30. června do 2. července 2020 otevřená pro veřejnost (vždy od 15 do 19 hodin). Příležitost uvítají stále ještě četní pamětníci, kteří zažili běžný provoz kavárenského prostoru v nejvyšším patře nárožní dominanty Pražské třídy, která majestátně ční nad Mariánským náměstím. Den otevřených dveří se zde uskutečnil s úspěchem již v listopadu minulého roku.

Č. BUDĚJOVICE – Zástupci Statutárního města České Budějovice spolu s útvarem hlavního architekta přistoupili k zopakování dne otevřených dveří v kavárenské části Koldomu (kolektivního domu), jejíž provoz odstartoval současně s restaurací v přízemí (funguje doposud) v roce 1963, ale skončil zhruba po třech desetiletích. Podobný osud potkal i kino Vesmír, které bylo v provozu od února 1964. Budějovický Koldům zbudovaný v období 1958 až 1964 představuje mezičlánek mezi kolektivním domem známým z Litvínova nebo Zlína, a domem hotelového typu, jaký se začal v Československu uplatňovat od konce padesátých let.      

Kolektivní dům na nároží Pražské třídy a Staroměstské ulice je první celopanelová montovaná stavba na jihu Čech a představuje významné dílo československé architektury šedesátých let 20. století. Při jeho vzniku byly použité ve své době úplně nové technologie. Stavba má nesporné architektonické kvality (architekti Bohumil Böhm, Jaroslav Škarda, Bohumil Jarolím) a odráží dobově aktuální bruselský styl. Na devítipatrový čelní bok navazují šestipatrová křídla svírající budovu kina. Při Staroměstské ulici pokračuje pětipatrový obytný blok. Kavárna poskytuje nádherný výhled na metropoli s okolím.

(lho)
Foto Ladislav Lhota (4), archiv Statutárního města Č. Budějovice (2)


kol02
kol03
zzzkol04
kol05
kol06


Přidej komentář