Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kde rostou divoké růže? Odpověď znají dva výtvarníci

290622wwr01
Zajímavou expozicí pod názvem Where The Wild Roses Grow? se v prostorách českobudějovické Radniční výstavní síně bude po dobu letních prázdnin prezentovat tvorba malíře Tomáše Jetely a jeho sochařského kolegy Androse Forose
29.06.2022 14:57 | Ladislav Lhota

Radniční výstavní síň v jihočeském krajském městě bude hostit od 1. července do 31. srpna (vernisáž se koná 30. června od 18 hodin) výstavu prací dvou výtvarníků, malíře Tomáše Jetely a sochaře Androse Forose, které spojuje zájem o psychologicky emocionální ztvárnění figury či portrétu, což se jim daří zachytit v rozmanitých polohách. Nejen názvem aktuální expozice odpovídají na otázku: Kde rostou divoké růže? Where The Wild Roses Grow? Ve své písni ji položil Nick Cave.  

Č. BUDĚJOVICE – Tomáš Jetela je mistr výrazu tváře a gesta rukou. V této poloze si volně hraje s výrazovými možnostmi malby dle libosti a je omamné se nechat unášet jeho vizuálním ztvárněním lidského portrétu v mnoha vypjatých polohách. Postavy z jeho obrazů rozhodně nejsou osoby, s nimiž se budete stýkat na přání vašich rodičů. Ale proto jsou tak přitažlivé. Jetela umí tyto postavy ztvárnit strhujícím autentickým způsobem, který nechá divákovi zakusit charakter či osobnost portrétovaného, aniž by ho musel potkat naživo. Výraz tváře či gesto rukou jasně určují kompozici. Napětí dominuje atmosféře obrazu. Je to terén, ve kterém rostou divoké růže.

Ze stejného terénu vyrůstá i tvorba sochaře, který se skrývá pod uměleckým pseudonymem Andros Foros. Jeho až děsivě krásné postavy ze zábavně zdeformovaného prostředí poutají svým dokonalým provedením a realistickým ztvárněním. Přivádějí svého pozorovatele do jiného světa, ve kterém jsou tyto postavy hlavními hrdiny příběhu – teprve se dozvíme o jeho zápletce. Jsou tajemné a detailnost jejich provedení nás nutí zkoumat jejich znepokojivé vyznění. Tohle bude Elisa Day. A tohle bude divoká růže. He said: Will you give me your loss and your sorrow. I nodded my head, as I lay on the bed. If I show you the roses, will you follow? (Z písně Nicka Cavea)

(lho, zun)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


290622wwr02


Přidej komentář