Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kdo tvořil elity? Andrej. Kdo tvoří elity? Andrej

elit01
Spolupráce s Stb je rutinou pro Andreje (Tomáš Kobr, vlevo). Úkoly mu zadává zkušený Příslušník (Jan Dvořák). Oba se zařadí k elitám i po Sametové revoluci
02.11.2018 11:36 | Ladislav Lhota

Mrazivé drama Elity z pera Jiřího Havelky vstoupilo koncem října na prkna Jihočeského divadla v podání činoherního souboru. Nastudoval je v české premiéře pod režijním vedením umělecké šéfky Martiny Schlegelové. Letos osmatřicetiletý autor napsal hru na objednávku Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde ji diváci zvolili inscenací roku 2017. Titul o společenských a politických elitách před rokem 1989, které se bezostyšně zařadily k elitám současným, lze považovat za svého druhu dokument.

Č. BUDĚJOVICE – Dramaturgie Jihočeského divadla zařadila Elity na repertoár v rámci oslav 100. výročí vzniku společného státu Čechů a Slováků, který sice již neexistuje, oba národy však mají k sobě stále blízko i díky sdílené historii. „Text je provokativní, ale velmi podstatný. Pojednává o docela nedávné době a zasahuje do současnosti. Mírně jsme ho pozměnili, aby nevycházel jen ze slovenského prostředí. Chceme přesvědčit diváka, že má smysl věnovat se i méně příjemným aspektům našich dějin a ptát se, jestli jsme tam, kde jsme toužili být,“ říká Martina Schlegelová.

Výjimečnost hry spočívá v tom, že nejde o žádnou fikci. Autorský tým vycházel z archivních materiálů bývalé Statní bezpečnosti, výpovědí svědků a novinových rozhovorů. „Všechny příběhy jsou reálné a týkají se konkrétních živých lidí,“ doplňuje režisérka. Diváci bezpečně rozpoznají estébáckého spolupracovníka Andreje, který se po pádu starého režimu vyšplhá do nejvyšších politických pater. Výborně ho ztvárňuje nový člen jihočeské činohry Tomáš Kobr.

Surikaty získají sympatie. Na rozdíl od svých majitelů

Také další postavy jsou obecenstvu povědomé. Převtělují se do nich Jan Dvořák, Tomáš Drápela, Pavel Oubram, René Šmotek, Václav Švarc, Teresa Branna, Jiří Untermüller, Dan Kranich (další nováček souboru), Věra Hlaváčková, Beáta Kaňoková, Natálie Drabiščáková. Na podium se dostane i pes Misha z Krupičkova mlýna, s nímž alternuje Dora Pandora Vepeden. Autorkou scény je Pavla Kamanová, kostýmy vytvořila Aneta Grňáková. Hudbu složil Jan Čtvrtník, choreografii surikat (bývalí estébáci si rádi dopřejí něco neobvyklého, třeba drobné šelmy z Afriky) nachystal Martin Pacek.

Autor hry Jiří Havelka absolvoval režii alternativního a loutkového divadla na DAMU. Zaměřil se na kolektivní improvizaci jako metodu tvorby originálních autorských inscenací, spolupracoval se Studiem Ypsilon. Rodák z Jihlavy (1980) je také pedagogem a členem uskupení Vosto5. Na počátek letošní divadelní sezony režijně připravil hru Plukovník Švec od Rudolfa Medka pro Novou scénu pražského Národního divadla. „Patřím do specifické generace. Zažili jsme listopadovou revoluci a byli hodně ovlivnění havlovským étosem. A hlavně jsme zažili obrovský boom reinterpretace dějinných momentů bez bolševického ideologického nánosu,“ cení si mladý umělec.  

Ladislav Lhota
Foto Ján Honza


elit02
elit03
elit04
elit05
elit06


Přidej komentář