Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ke kapličce přijdou Diva Gilea, Skalická a Kajaba

mka03
14.10.2021 15:21 | Ladislav Lhota

Třetí koncert podzimní série Večerů S v českobudějovickém Divadle U Kapličky ponese datum 22. října, kdy se v tradičním čase od 19 hodin představí dámská kapela Diva Gilea, písničkářka Krystyna Skalická a mladý muzikant Martin Kajaba doprovázený Janem Meislem a Jiřím Výborným. Hudební mix znovu potvrdí, že Večery S dávají prostor (nejen) jihočeským kapelám a písničkářům, o kterých se moc neví, a poskytne jedinečnou šanci k seznámení s nimi.

Č. BUDĚJOVICE – Písně dámské kapely Diva Gilea jsou plné příběhů  podbarvených zajímavou instrumentální složkou. Opírají se o kořeny naší civilizace, ale zároveň jsou velmi nadčasové, plné citů a nevšedních interpretačních prvků. Pětičlenná Diva Gilea vznikla v roce 2018 a navázala na kapelu Gaia. Vyznačuje se velmi pestrým nástrojovým obsazením. Housle, keltská harfa, kontrabas, řada bicích a perkusivních nástrojů vytvářejí hudební oporu písním, které vznikají mnohdy pro čtyři hlasy.

Písničkářka, harmonikářka a loutkoherečka Krystyna Skalická pochází ze slezského Třince. Žije v Praze. Z jejích písní slyšíme folklor Beskyd, ale také šansonové nálady velkoměsta. Zpívá polsky, česky, slovensky a v těšínském nářečí. Ráda zhudebňuje básně I. M. Jirouse, S. Lavríka, R. Putzlacher-Buchtové. Její písně skvěle dotváří mistrovskou hrou na kontrabas Libor Heřman z Českých Budějovic. Společně vystupují od roku 2015, kdy se potkali při natáčení CD Jeden taniec. Koncertují v Česku, Polsku i na Slovensku.

Osmnáctiletý hudebník, skladatel a textař Martin Kajaba z Českých Budějovic si skládá hudbu ke svým písním ve folk-jazzovém stylu, na slovech spolupracuje také s jinými textaři. Studuje čtvrtým rokem obor bicí nástroje na konzervatoři v jihočeské metropoli. Hudební zkušenosti sbírá v orchestru Jihočeského divadla, kde si prohlubuje vztah ke klasické hudbě. V současné době vystupuje v triu s akordeonistou Janem Meislem a baskytaristou Jiřím Výborným. Vstupenky lze pořídit v předprodeji (CBsystem) za 160 korun, v místě koncertu za 200 korun.

(lho, tzv)


mka04


Přidej komentář