Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kendeho vila bude připomínat židovskou komunitu

240623kev01
Statutární město České Budějovice odkoupí za dvacet milionů korun unikátní Kendeho vilu v Otakarově ulici, kterou se před nedávnem podařilo zapsat mezi památkové chráněné objekty České republiky. Objekt s neuvěřitelně zachovalým mobiliářem patřil významné židovské rodině vyvražděné nacisty za druhé světové války. Plánuje se zde vybudování muzea
24.06.2023 12:11 | Ladislav Lhota

Unikátně zachovalá Kendeho vila v českobudějovické Otakarově ulici včetně pozemku a historického mobiliáře se stane vlastnictvím města. Odkoupení nemovitosti, kterou se díky návrhu architekta Vladimíra Musila z Klubu přátel Českých Budějovic podařilo letos v únoru zapsat mezi chráněné památky, odsouhlasili za částku dvacet milionů korun všichni přítomní zastupitelé 19. června. Na jednání zastupitelstva také padl návrh zřídit v objektu muzeum připomínající židovské občany jihočeské metropole a jejich osudy.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Stavbu třípatrového objektu se zahradou si roku 1920 objednal ředitel důlního podniku v Poříčí (jedna z částí blízkého Boršova nad Vltavou)  Viktor Konrad a stavitelem (architektem) byl Josef Hauptfogel, jenž v krajském městě proslul jako zhotovitel dalších významných staveb – současné budovy Jihočeského muzea či Lamezanovy vily vedle Hardtmuthova sídla. „Vilu zpřístupníme veřejnosti. Budeme jednat s Pamětí národa, oslovíme i Jihočeské muzeum a samozřejmě chceme, aby se to všechno promítlo do kandidatury Budějovic na Evropské hlavní město kultury 2028,“ říká náměstek primátorky Tomáš Bouzek.   

Zpracováním interiérových dekorací je Kendeho vila srovnatelná se známou Hardmuthovou vilou. Výzdobu, především tu řezbářskou v přízemí, považují odborníci za naprosto ojedinělou, nevídanou a honosnou. Budovu provázela pohnutá historie. Roku 1924 ji odkoupil židovský podnikatel Josef Kohn, který si posléze změnil příjmení na Kende. Spolu se svým otcem vlastnil závod na čištění peří a byl nejstarší z deseti sourozenců. Skoro celou rodinu vyvraždili nacisté v koncentračních táborech za druhé světové války. Přežil pouze hudební skladatel Rudolf Kende (1910 – 1958), pochovaný na českobudějovickém židovském hřbitově.

Němečtí okupanti zabavili dům a umístili zde sídlo své bezpečnostní složky Sicherhetspolizei SD. Jeví se až skoro neuvěřitelné, že v interiéru se dosud zachovaly vězeňské cely, které sloužily nacistickým uzurpátorům. V zahradě dosud zůstávají torza originálního schodiště, ozdobného zábradlí a podstavců váz. Jedna z váz se dochovala i jako součást vstupní balustrády. Na základě podnětu zahájilo Ministerstvo kultury České republiky v uplynulém roce řízení o prohlášení souboru Kendeho vily za kulturní památku. Rozhodnutí o prohlášení vily včetně pozemku a cenného interiéru za kulturní památku nabylo právní moci letos v polovině února.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


240623kev02
240623kev03
240623kev04


Přidej komentář