Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kerlesův kapr Jakub zavítal do rozhlasové kavárny

jak01
Kapr Jakub z dílny výtvarníka a karikaturisty Jaroslava Kerlese zaplňuje v nejrůznějších podobách všechny kouty jihočeského pohádkového království. Kdo Jakuba nezná, není Jihočech a nikdy nenavštívil tento kraj
07.08.2020 10:47 | Ladislav Lhota

Útulný prostor v kavárně Českého rozhlasu v Českých Budějovicích hostí od 3. do 31. srpna výstavu pod titulem 25 let Jižních Čech pohádkových s Jaroslavem Kerlesem. Expozice vyplněná veselými obrázky kapra Jakuba, zdomácnělého ve všech koutech regionu, pohladí každého na duši. Ukazuje část tvorby bytostně jihočeského výtvarníka a karikaturisty, kterou věnoval na podporu turistického ruchu a spojil s oblíbeným pohádkovým královstvím. Volně navazuje na dvě retrospektivní výstavy k loňské nedožité osmdesátce Jaroslava Kerlese.

Č. BUDĚJOVICE – Pohádkovému království a také výstavě v Jihočeském rozhlasu vdechl život pohádkový kancléř Marcel Goetz. Pečlivě dohlížel na korunovaci pohádkového krále Zdeňka Trošky a jeho nástupce na trůnu Václava Vydry. A přizval ke spolupráci autora nezaměnitelných kreslených postaviček. „Z mého pohledu je to velmi sympatický projekt. Táta jako ryzí jihočeský patriot si ohromně vyhrál se všemi postavičkami. Každému městu, atrakci nebo typické činnosti v kraji dal stylizovanou podobu a prostřednictvím kapra Jakuba v různých převlecích ji poslal mezi lidi. Čím jsem starší, tím víc tomu přicházím na chuť,“ svěřuje se kreslířův syn Marek Kerles.

Výtvarník Jaroslav Kerles (1939 – 2014) si svými figurkami kyprých tvarů a velkých nosů, ale i nezakrývanými jihočeskými motivy, získal oblibu velmi početného čtenářstva kdysi populárního humoristického časopisu Dikobraz. Vytvořil kolem tisícovky kreslených vtipů, pro něž nacházel inspiraci mezi blízkými a kamarády a také při pěších nebo cyklistických výletech po kraji, který si zamiloval, ač se narodil v Praze. Po roce 1989 rozšířil umělecké portfolio o propagační tvorbu s kaprem Jakubem. Pro Českou televizi nachystal večerníčkového Pana Hú, ilustroval desítky knih pro děti i dospělé, vystavoval doma i za hranicemi.

Hledá se filmový plakát

Autorský podpis Jaroslava Kerlese zůstal pod obrázkovou knihou Jak vtipy přicházejí na svět (1991), o pět let později spolu se synem Petrem (vedle dvou synů vychoval ještě dceru) vydal knížku Legrace v pohádce, kam zařadil obrázky i vlastní básničky. Jeho Velká kniha vtipu vyšla in memoriam v říjnu 2019. Činorodý výtvarník po sobě zanechal rovněž olejomalby. „Celé tátovo dílo se promítlo do retrospektivních výstav v českobudějovické Galerii Hrozen a třeboňském Domě Štěpánka Netolického. Nynější počinek v Českém rozhlasu bereme jako dovršení toho, co jsme tátovi chtěli věnovat k nedožitým osmdesátinám,“ říká Marek Kerles, známý jihočeský novinář.

Na rozdíl od kreslených vtipů a kapra Jakuba ve všech podobách málokdo zná příběh plakátu, který vznikl v Kerlesově výtvarné dílně (přesněji na stole v českobudějovickém bytě poblíž krajské nemocnice) na počátku osmdesátých let. Tehdy si ho objednal režisér Zdeněk Troška ke kultovnímu filmu Slunce, seno, jahody. Zatímco filmový tvůrce překypoval nadšením z předloženého návrhu, normalizační Filmové studio Barrandov se postavilo k plakátu odmítavě. „Dodnes nevíme proč, ale nemusely v tom být nutně politické důvody. Prostě měli jinou představu a chtěli plakát s fotkou. Tátův plakát přesto tehdy visel před kinem Vesmír. Pátráme po originálu, možná by to zaujalo řadu lidí,“ domnívá se Marek Kerles.

Ladislav Lhota
Foto autor


jak02
jak03
jak04
jak05
jak06


Přidej komentář