Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kluci a holky v písecké Sladovně střílejí góóóly

goo01
Výstava Góóól v písecké Sladovně je pro kluky, holky i dospělé milovníky fotbalu v jeho původní podobě jako sportu, který může provozovat kdokoliv na světě
25.05.2019 11:37 | Ladislav Lhota

Oblíbená dětská galerie Sladovna v Písku láká od 11. května do 29. září na zážitkovou výstavu o českém fotbalu a jeho hrdinech. Autoři ji nazvali Góóól. Návštěvníci si projdou fotbalový příběh z plácku za městem až na novodobý stadión. Nominují se na zápas. Mohou se stát hrdiny a dávat ostatním víc než jen góly. Výstavní projekt se odkazuje na knihu Ondřeje Horáka (Fuczika) Hrdinové. Hlavním poselstvím je fakt, že k hrdinství nestačí jen sportovní um. Žádá si také výjimečné lidské vlastnosti.

PÍSEK – Na více než čtyřech stech metrech čtverečních v největším sálu Sladovny se nyní rozprostírá svět hrdinů českého fotbalu. Lidí, hráčů, kteří se zachovali hrdinsky nejen ve fotbalovém prostředí. „Myslím, že stále málo upozorňujeme na hrdiny naší minulosti, málo připomínáme jejich příběhy. Sladovnu sleduji dlouhodobě a její program se mi hodně líbí, takže jsem rád za tuto akci. Na výstavu by měli přijít všichni, pro něž původně vznikla knížka Hrdinové. Pro milovníky fotbalu v jeho původní podobě jako hře, kterou může hrát kdokoliv na světě, na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase,“ říká autor předlohy Ondřej Horák (Fuczik).


Vstoupíte do sálu a ocitnete se na místě, které moc nepřipomíná dnešní moderní trávníky a stadióny. Všechno totiž začalo za městem, mezi stromy na hrbolaté zemi. S hadrovým míčem byla velká zábava. Každý tým měl vlastní pravidla. Anebo neměl vůbec žádná? Jak to vlastně bylo? „Jmenuji se John Madden,“ možná zaslechnete při návratu do české fotbalové historie. Jste u vzniku něčeho výjimečného. Necháte se pohltit atmosférou, umotáte si svůj vlastní hadrák a vydáte se na cestu, která může skončit až před plnými tribunami, v záři reflektorů a zápisem do síně slávy.

Kulturní a sportovní svět se vždy prolínaly. Dnes často působí jako protipóly. „Chceme otevírat otázku, proč tomu tak je. Patří dloubák vršovického Antonína Panenky do galerie?“ táže se ředitel největší české dětské galerie Adam Langer. Góóól ve Sladovně nabízí nevšední zážitek. Putování příběhem lemují stanoviště, která prověří vaše herní dovednosti i charakterové vlastnosti. Dokážete se spoluhráči udržet balanc? Máte tvrdou a přesnou střelu? A přihrávku? Myslíte, že je důležité na hřišti vypadat dobře? Ve Sladovně načerpáte informace z historie českého fotbalu, poznáte slavné borce, budete trénovat, střílet a nahrávat, vyrobíte si dres, vykouzlíte si účes na hlavě.

(lho, tzs)
Foto Petr Brůha


goo02
goo03
goo04
goo05
goo06


Přidej komentář