Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kniha o Boleticku zvítězila na festivalu Šumava Litera

251122ksm01
Výpravná obrazová kniha Boleticko - krajina zapomenuté Šumavy vypráví tiše o osudu kdysi kvetoucích vesnic, které po přeměně území na vojenský újezd zmizely v nenávratnu. Naštěstí zůstal kostel Sv. Mikuláše, dnes občasně využívaný ke koncertům nebo jiným kulturně společenským událostem. Disponuje výbornou akustikou
25.11.2022 12:41 | Ladislav Lhota

Kniha Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy získala první místo v kategorii Výtvarné publikace na osmém ročníku festivalu Šumava Litera. Publikace obstála úspěšně v konkurenci dalších pětašedesáti nominovaných knih, které vyšly v roce 2021. Předání ceny se uskutečnilo na slavnostním večeru ve Vimperku 19. listopadu. Osu díla tvoří dobové snímky z Fotoateliéru Seidel, jehož rozsáhlý a pečlivě vedený archiv je evropským unikátem. Historické záběry doplňují současné fotografie především od Kláry a Libora Sváčkových.

ČESKÝ KRUMLOV – Výpravný titul od autorů Jindřicha Špinara, Zdeny Mrázkové a Petra Hudičáka pojednává o osudu kdysi kvetoucích vesnic, které po přeměně území ve vojenský újezd zmizely skoro beze stopy. Staré fotografie zachycují podobu kraje pod Knížecím stolcem zrcadlícím se v největším šumavském rybníku Olšina. „V tomto podivuhodném území mezi Lipnem, Českým Krumlovem a Prachaticemi zní ozvěna Švejkovy věty: Co blázníte, dyť jsou tady lidi! Byla pronesena tam, odkud se život skutečných obyvatel krátce předtím vytratil …,“ píše v předmluvě Jindřich Špinar.

Boleticko je již čtvrtým svazkem ediční řady Seidelova Šumava vydaným Českokrumlovským rozvojovým fondem – Museem Fotoateliér Seidel. Poděkování patří především všem partnerům a sponzorům, bez nichž by jen ztěží vznikala tato publikace. Knihu Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy, ale i další tituly ze zmíněné edice oceněné na Šumavě Liteře (Lipno – krajina pod hladinou, Šumava – krajina pod sněhem a Krumlov – město pod věží) zůstávají v prodejní nabídce Musea Fotoateliér Seidel a mohou být pěknou vánoční inspirací.

(lho, kha)
Foto Anežka Fürstová a archiv Městského úřadu Český Krumlov resp. archiv Fotoateliéru Seidel


251122ksm04
251122ksm05
251122ksm02
251122ksm03
251122ksm06


Přidej komentář