Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kniha přibližuje nález mincí z třicetileté války

fer01
Poklad z doby třicetileté války nalezený v roce 2018 obsahuje několik stovek inflačních mincí, ale také kvalitní pražské groše. Nechybí ani padělky. Podrobnosti přináší kniha vydaná s podílem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
01.07.2021 10:14 | Ladislav Lhota

Do konce roku 2018 zbývaly jen tři dny, když na čerstvě zorané louce u Hrachova na Sedlčansku došlo k náhodnému nálezu pokladu mincí z období třicetileté války. Díky spolupráci Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Hornického muzea Příbram vychází kniha o zajímavém depotu, který obsahoval 972 stříbrných mincí, vyražených před více než čtyřmi až pěti stoletími. Autory publikace jsou Jan John, Rastislav Korený a Marie Ryantová.   

Č. BUDĚJOVICE / PŘÍBRAM – Poklad byl uložený do země kolem roku 1622. Představuje unikátní vzorek peněžní hotovosti z doby po porážce stavovského povstání. Na našem území tehdy ve velkém množství obíhaly kiprové mince. Jako kiprové (dlouhé) mince se označují inflační platidla s nízkým obsahem stříbra, produkovaná v některých středoevropských zemích, Čechy nevyjímaje, v období 1619–1623. „Zaplavení trhu těmito nekvalitními mincemi, spolu s raketovou inflací, bylo příčinou finančního úpadku, takzvané kalady, vyhlášeného Ferdinandem II. v prosinci 1623, přesně 395 let před objevem mincí u Hrachova,“ připomíná jeden z autorů knihy Jan John.

Poklad z Hrachova obsahuje několik set kiprových mincí. Kuriózně pouze jedna z nich byla vyražená na území Čech. Starší část pokladu sestává naopak z kvalitních domácích mincí, kupříkladu pražských grošů Vladislava Jagellonského nebo bílých a malých grošů Rudolfa II. Součástí souboru jsou také tři dobové padělky mincí postříbřené amalgamační metodou, která spočívala v nanášení tenké vrstvy stříbra a rtuti na jádro z levnějšího materiálu, mědi nebo mosazi. Podobné nálezy jsou poměrně vzácné, neboť kiprové mince obíhaly jen krátce a rychle ztrácely na hodnotě. Poklad z Hrachova se stal součástí sbírek příbramského muzea.

(lho, kud)
Foto z archivu Jihočeské univerzity


fer02
fer03
fer04


Přidej komentář