Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kniha zachycuje proměny zámku a parku Červený Dvůr

cd01
Knihu Proměny zámku a parku Červený Dvůr vydala územní památková správa Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích
05.04.2018 15:13 | Ladislav Lhota

Spoustu zajímavých informací a bohatý obrazový doprovod přináší kniha s názvem Proměny zámku a parku Červený Dvůr, kterou v závěru loňského roku vydala územní památková správa Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Sedm autorů na bezmála 270 stranách líčí příběh kdysi významného schwarzenberského venkovského rodového sídla, ležícího na úpatí Blanského lesa, osm kilometrů severozápadně od Českého Krumlova.

ČERVENÝ DVůR – Výpravná obrazová publikace Proměny zámku a parku Červený Dvůr poprvé představuje vývoj kdysi velmi významného schwarzenberského venkovského rodového sídla, které tvořilo po několik staletí privátní zázemí rezidence v Českém Krumlově. Kolektiv sedmi autorů pod editorským vedením Kateřiny Cichrové seznamuje v devíti kapitolách čtenáře s historií domu a jeho okolí, které se proměnilo z původní rožmberské bažantnice v 16. století do současné podoby krajinářského parku o rozloze 105 hektarů.

Úvodní kapitolu o krajině v okolí Červeného Dvora napsal známý popularizátor vědy, geolog Václav Cílek. Vedle historie zámku a parku se čtenáři dozvědí také zajímavosti o tom, jak fungoval vodohospodářský systém v celém areálu, o pěstování růží, jednotlivých zahradních stavbách, chovu zvěře nebo odpočinkových a sportovních aktivitách urozených obyvatel Červeného Dvora. Autoři připomínají také současné využití zámeckého areálu, který od šedesátých let minulého století slouží jako psychiatrická léčebna specializující se na léčbu závislostí.

Publikaci zdobí řada unikátních dobových ikonografii a rovněž plánová dokumentace, kterou doplňuje aktuální fotodokumentace i umělecké černobílé snímky současné české fotografky Terezy z Davle. Knihu lze koupit za zvýhodněnou cenu 500 korun v galerii NPÚ na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích, v distribuční síti Kosmas nebo v e-shopu NPÚ. Zájemci o historii Červeného Dvora se mohou vydat po naučné stezce vedoucí zámeckým parkem, který je veřejnosti přístupný po celý rok.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ


cd02


Přidej komentář