Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Knihtisk ve Vimperku přežil 20. století, nikoliv novou éru

vimp01
Výstava Mým polem je svět – Johann Steinbrener, příběh vimperského knihtisku, seznámí návštěvníky Jihočeského muzea s vývojem knihtiusku ve Vimperku
16.04.2019 15:18 | Ladislav Lhota

Výstava Mým polem je svět – Johann Steinbrener, příběh vimperského knihtisku, bude přístupná v Jihočeském muzeu v krajské metropoli od 18. dubna (vernisáž o den dříve) do 27. října 2019 a připomene 110. výročí úmrtí Johanna Steinbrenera (narodil se roku 1835), zakladatele knihtiskařského impéria ve Vimperku. Šumavské městečko bylo po Plzni druhé na českém území, kde se tiskly knihy. 

VIMPERK / Č. BUDĚJOVICE – Pasovský tiskař Johann Alakraw vytiskl ve Vimperku první český kalendář již v osmdesátých létech 15. století. Na tyto tiskařské základy zde v polovině 19. století navázal Johann Steinbrener, jenž založil knihařskou dílnu a krámek v domě U Slona. „Díky své píli, řemeslné dovednosti a obchodnímu nadání vybudoval z malého rodinného podniku úspěšnou firmu, jejíž výrobky se vyvážely do celého světa,“ zdůrazňuje Helena Stejskalová, náměstkyně ředitele Jihočeského muzea, vedoucí muzejní knihovny a garant výstavy.

Modlitební knihy ze Steinbrenerovy produkce se těšily mimořádné oblibě daleko za hranicemi českých zemí a vycházely téměř ve třiceti jazykových mutacích, včetně indiánských a afrických domorodých jazyků. Stejné proslulosti dosáhly vimperské lidové kalendáře a kolibří korány. Výstava představí nejen proslaveného knihtiskaře, ale i podnikavého hospodáře a filantropa v jedné osobě. Připomene Steibrenerem obesílané průmyslové výstavy, císaře Františka Josefa I., požár Vimperka i prudký stavební rozvoj města pod Boubínem.

Muzejní expozice nezapomene na osud firmy po zakladatelově smrti. Prosperující tiskárna byla po druhé světové válce vyvlastněná a po roce 1948 znárodněná. Původní majitele postihl odsun do Rakouska. Usadili se v Schärdingu, kde se jim podařilo vzkřísit rodinný podnik. Provozují ho dodnes. Vimperské tiskárny se staly součástí plzeňských tiskařských závodů Stráž. Díky své profesionalitě a vyhlášené kvalitě sloužily předním nakladatelstvím, ale nepřežily změny po roce 1989. Prošly privatizací a zanikly v roce 2003. Vedle reprodukcí, fotografií a knih budou na výstavě k vidění také předměty zapůjčené z Muzea Vimperska.

(lho, tzm)
Foto Jihočeské muzeum


vimp02


Přidej komentář