Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Knihu o severním větru pokřtí ve Wortnerově domě

adb01
Čerstvě vydaná kniha k výstavě Jaroslava Valečky - Severní vítr je krutý přibližuje malířovu tvorbu, v níž převažuje krajinomalba s fantazijními náměty
13.08.2021 11:22 | Ladislav Lhota

Ve Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie (ulice U Černé věže v Českých Budějovicích) se uskuteční ve čtvrtek 19. srpna od 17 hodin slavnostní křest knihy vydané k výstavě Jaroslava Valečky – Severní vítr je krutý. Uvedou ji do života malíř Jaroslav Valečka spolu s kurátorem Adamem Hnojilem. Novotou vonící publikace přiblíží návštěvníkům aktuální expozici, která bude otevřená do neděle 22. srpna letošního roku.

Č. BUDĚJOVICE – Rodák z hlavního města Jaroslav Valečka (1972) absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru Jiřího Sopka. Věnuje se tradiční malbě a jeho dílu dominují fantazijní náměty. Charakteristickým projevem je krajinomalba s posunutými významy. Většina jeho prací vznikla pod vlivem prožitých událostí v Sudetech. Autor jim výtvarným zpracováním dodává specifickou symbolickou poetiku, která umožňuje svým nejednoznačným vyzněním divákovi vstoupit do děje. Jaroslav Valečka má za sebou řadu výstav v Čechách i zahraničí. Jeho obrazy jsou zastoupené nejen ve sbírkách Národní galerie v Praze, ale i ve sbírkách mnoha dalších českých a zahraničních institucí.

(lho, tzg)
Foto archiv Alšovy jihočeské galerie


adb02


Přidej komentář