Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Koho mám podříznout? táže se Kelettiová s mozkem Stubové

v01
Situační komedie Pane, vy jste vdova! dává vyniknout hereckému umění Věry Hlaváčkové i Jana Dvořáka, stálicím Jihočeského divadla
03.03.2018 18:36 | Ladislav Lhota

Jevištní točna se skoro nezastaví. Střídají se kulisy, bezmála dvě desítky herců převlékají kostýmy, někteří se vyřádí ve dvojrolích. Generálové chystají převrat, přibývají vraždy. Šéf kliniky bravurně přišívá useknuté paže a transponuje mozky z jedné hlavy do druhé. Naplňují se vize geniálního astrologa. Situační komedie Pane, vy jste vdova! měla premiéru v Jihočeském divadle 23. února 2018 a nejspíš se zařadí k evergreenům repertoáru, podobně jako Saturnin nebo Muž sedmi sester (premiéry v roce 2005). 

Č. BUDĚJOVICE – Původní česká filmová komedie Miloše Macourka a Václava Vorlíčka, která vstoupila do kin v roce 1970 v titulních rolích s Ivou Janžurovou, Jiřím Hrzánem, Eduardem Cupákem a Olgou Schoberovou, si našla cestu na prkna Jihočeského divadla v adaptaci hostujícího režiséra Jana Holce. „Vycházel jsem z filmového scénáře a držel se struktury příběhu, jak je v něm napsaný. Pro potřeby jeviště jsem zhustil některé situace, jiné zjednodušil. Lehce jsme se odchýlili od jejich řešení. Divák, který zná film, bude možná překvapený tím, co uvidí v divadle,“ napíná režisér potencionální publikum. 

Student pátého ročníku na katedře činoherního divadla pražské DAMU Jan Holec se již představil v jihočeské metropoli autorskou inscenací Kazisvět, kterou režíroval v Malém divadle roku 2016. Patří k zakládajícím členům generačního Divadla Spektákl, profesionálně se realizoval také v A Studiu Rubín a studentském DISKu. S činoherním souborem Jihočeského divadla se při práci potkal poprvé. „Zdejší herecký soubor s nachází ve velmi dobré kondici. Zkoušení bylo velmi příjemné a plodné v tvůrčím smyslu slova,“ usmívá se mladý divadelní tvůrce.

Věra Hlaváčková to dělá po svém (a dobře!)

Příležitost dostaly skoro dvě desítky herců. „Sáhli jsme i po hostech, protože třeba typ Tomáše Měcháčka v našem souboru není,“ vysvětluje dramaturgyně Olga Šubrtová. Jmenovaný dostal stěžejní roli Steinera. V Českých Budějovicích se nedávno představil s Divadlem Bolka Polívky jako Věra Čáslavská v grotesce Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská. V komedii Pane, vy jste vdova! vystupuje pohostinsky rovněž starý známý Martin Hruška (Král, Tajemník), Jáchym Kučera (Bobo) nebo Magdalena Kuntová (Reportérka, Somrova levá ruka). Poprvé se objevuje Natálie Drabiščáková (Režisérka), nová členka souboru od letošního 1. ledna. 

Pozornost na sebe poutají samozřejmě domácí hvězdy. Vlivnou divadelní star Evelynu Kelettiovou s velkou chutí vystřihne Věra Hlaváčková a jako živel se řítí do závěrečné akce, kam ji osud posílá s mozkem vražedkyně Stubové. „Je velmi těžké, když hrajete na divadle filmovou roli někoho tak slavného, dobrého, vtipného a úžasného, jako je Iva Janžurová. Přála bych si, aby mě s ní diváci nesrovnávali. Nebudu tak dobrá. Nechci ji ani kopírovat. Dělám to po svém,“ svěřuje se Věra Hlaváčková.

Na scéně od Jána Tereby, která plně využívá točnu (v úvodu přistane raketa s královým bratrancem), a barevných kostýmech Paulíny Bočkové, defilují rovněž Tomáš Drápela (Stuart Hample, Kameraman), René Šmotek (Král Oscar XV., Keletti), Jiří Untermüller (Otis), Jakub Urbánek (Warren), Pavel Oubram (Somr), Kamila Janovičová (Molly), Teresa Branna (Komorná, Somrova pravá ruka, Herečka Paulin), Daniela Bambasová (Stubová), Jan Dvořák (Bloom), Jaroslava Červenková (Otisová, Nápověda), Žaneta Petrová (Reportérka). Hravou a dynamickou hudbu složil Daniel Hlaváč, známý z muzikálu Kronikáři.

Ladislav Lhota
Foto Petr Neubert


v02
v03
v04
v05
v06


Přidej komentář