Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Koncertní sezonu v rozhlasovém sále otevře špičkový dixieland

dix01
Kopřivnická kapela Stanley´s Dixie Street Band otevře sezonu ve studiovém sále Českého rozhlasu v Českých Budějovicích
15.01.2017 17:36 | Ladislav Lhota

Svižný a optimistický dixieland kapely Stanley´s Dixie Street Band odstartuje novou koncertní sezonu ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice ve středu 18. ledna od 19 hodin. Pětičlenná kapela vstřícným způsobem spojí tradiční jazz s plejádou starých swingových šlágrů. Vstup na veřejnou nahrávku je volný, místenky lze získat ve vysílání Českého rozhlasu Č. Budějovice nebo v den koncertu v rozhlasové recepci v ulici U Tří lvů.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Kopřivnický Stanley´s Dixie Street Band je vítaným hostem řady hudebních festivalů. Dvakrát za poslední tři roky byl jako první kapela ze zemí bývalého východního bloku pozvaný na Tower Festival v Saint Peter Portu, hlavním městě ostrova Guernsey v Lamanšském průlivu. Kapelníkem, trumpetistou a zpěvákem v jedné osobě je Standa Dětský. Kapelu založil před jedenácti léty. „Když pominu soubory, v nichž hrají muzikanti v penzijním věku, tak jsme vlastně jediná plně profesionální dixielandová kapela v Čechách,“ upřesňuje Standa „Stanley“ Dětský.

Muzikantské curriculum tohoto Moravana je velmi bohaté. Nachází v něm místo osmileté působení v orchestru Státního divadla v Ostravě, sedm roků fantastických zkušeností trumpetisty na zaoceánských parnících, ale také několik sezon v populárních Buřinkách. Standu Dětského doplňují ve Stanley´s Dixie Street Bandu klarinetista Roman Volný, trombonista Milan Rusnák, hráč na tenorové banjo Jan Habernal a suzafonista Tomáš Ličman.

Stanley´s Dixie Street Band má na svém kontě několik DVD a CD, z nichž si speciální oblibu získalo album Dixieland ve filmových melodiích. „Písničky jsme na toto CD vybírali podle jejich úspěšnosti na koncertech a já jako kapelník také hodně podle svého gusta. Můj otec byl velký fanda do starých filmů. Vzpomněl jsem si, jak mě jako malého kluka upozorňoval na písničky z filmů. Byly to opravdové hity,“ vzpomíná Standa Dětský.

Český rozhlas České Budějovice bude i v letošním roce organizovat pravidelné veřejné nahrávky oblíbených pořadů. „Letos se ještě více chceme věnovat projektu Živé regiony, který otevírá budovu rozhlasu kulturním a dalším aktivitám s přímou účasti našich posluchačů. V dalších fázích budeme projekt posilovat novými plány vlastní regionální rozhlasové výroby i pro ostatní stanice Českého rozhlasu,“ dodává ředitel stanice Zdeněk Duspiva.

(lho, tzr)
Foto z archivu kapelyPřidej komentář