Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Král Nabucco vstoupil na prkna Jihočeského divadla

buc01
Basbarytonista Pavel Klečka ztvárňuje roli babylonského krále Nabucca, který se dostane k moci a zešílí z pocitu, že si může dovolit úplně všechno
04.02.2020 20:11 | Ladislav Lhota

Poprvé za svoji stoletou existenci uvedlo Jihočeské divadlo světoznámou operu Nabucco ze skladatelské dílny Giuseppe Verdiho. Originál podstoupil premiéru v milánském Teatro alla Scala 9. března 1842. Na prknech českobudějovického Metropolu v nejnovějším nastudování operního souboru, sboru a hostů první jihočeské scény se proslavený kus představil 1. února 2020 pod taktovkou generálního hudebního ředitele JčD Maria De Rose a režijním vedením Veroniky Poldauf Riedelbauchové.

Č. BUDĚJOVICE – Druhá premiéra v Metropolu se konala 3. února, nejbližší reprízy jsou na programu 29. února a 13. března. Jihočeské divadlo dosud neuvádělo starozákonní příběh o vysvobození Židů z babylonského zajetí možná proto, že inscenace vyžaduje účinkování početného sboru. Všestranně talentovaná režisérka Veronika Poldauf Riedelbauchová, také choreografka, básnířka, performerka, zakladatelka Ateliéru 3D, po mimořádně úspěšné realizaci Verdiho La Traviaty (premiéra v JčD 2017) znovu přišla se silnou inscenací, plnou výrazných, emočně působivých obrazů a nápaditých symbolů. Akcentovala téma touhy po moci – duchovní, pozitivní, ale i světské, diktátorské – a zhmotnila vnitřní svět postav do surrealistické jevištní básně.

Scéna vytvořená Luciou Škandíkovou je minimalistická, pracuje se znakovostí a využívá symboliku, kterou podporují kostýmy od Terezy Kopecké. Hlavní postavu Nabucca (zkrácené jméno babylonského krále Nebukadnesara II., který po pádu Jeruzaléma odvlekl Židy do zajetí) vytváří stálý host Pavel Klečka (basbaryton). V roli Abigail, domnělé královy dcery, alternují sopranistky Anastasja Roytmanová s Fréderique Friessovou. Skutečnou dceru Ferenu ztvárňuje Šárka Hrbáčková (mezzosoprán). Do postavy Ismaela, syna krále Jeruzalémského, se střídavě vtělují tenoristé Peter Malý a Amir Khan. Mohutný bas propůjčuje Jurij Kruglov židovskému knězi Zachariášovi. Jeho sestru Annu představuje Kateřina Falcníková (soprán).

Babylonského vojáka Abdala hraje a zpívá Michael Robotka, jako velekněz Baalův se objevují Michal Marhold nebo František Brantalík, výraznou pantomimicko baletní roli Blázna, která se prolíná celým dějem, vzal na svá bedra Béla Kéri Nagy. Na představení se podílejí členové sboru doplnění některými sólisty (Romana Strnadová, Miroslava Veselá, Lukáš Randák) a dále Naďa Kabelová (choreografická spolupráce), Michal Kříž (světelný design), Martin Veselý (sbormistr), Václav Žák, Martin Červinka (koncertní mistři), Marek Klimeš (asistent dirigenta), Lucie Bicanová (asistent režie). Opera Nabucco o čtyřech dějstvích s původním libretem Temistocla Solery byla Verdiho třetí operou a vygenerovala skladateli obrovský úspěch. 

Ladislav Lhota
Foto Petr Zikmund


buc02
buc03
buc04
buc05
buc06


Přidej komentář