Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kronikáři protáhnou diváka ze starého Egypta k normalizaci

kro01
Čtrnáctiletý Matyáš v muzikálovém prologu líčí šestileté Kačce, jak uloví mamuta
06.04.2017 21:10 | Ladislav Lhota

Autorský muzikál Kronikáři spojil poprvé všechny čtyři soubory Jihočeského divadla do jedné inscenace. Vznikla dvouhodinová podívaná s nejvyšším rozpočtem v sezoně 2016 – 17 (cca 900 tisíc korun) plná zpěvu, osvěžujících replik, energické hudby a tance s devětatřiceti účinkujícími ve 250 převlecích, které živě doprovází pětadvacetičlenný orchestr. Podtitul Stručné dějiny světa v muzikálu vyzývá k velké jízdě ze starého Egypta přes objevení Ameriky po československou normalizaci. Obsahuje i zmínku o lovcích mamutů.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Původní rodinný muzikál pro diváky od osmi do sto osmi let se zrodil v produkci ředitele JD Lukáše Průdka a účinkují v něm umělci ze všech čtyř souborů – Malého divadla, baletu, opery a činohry (tu zastupuje jediný herec Jan Kaštovský). Na scénáři spolupracovali mladí dramatikové David Košťák a Helena Kebrtová (autorka písňových textů), kteří již napsali několik her pro Malé divadlo, a také šéf MD Petr Hašek, jenž zároveň usedl k režisérskému pultíku.  

Hudbu složil David Hlaváč, jenž čile zásobuje zpěvačku Báru Polákovou (za píseň Nafrněná dostal cenu Anděl) a dosud čtyřikrát komponoval pro Jihočeské divadlo. Na vzniku inscenace se podílejí také Ján Tereba (scéna), Jitka Nejedlá (kostýmy), Veronika Poldauf Riedelbauchová (choreografie, asistent režie), Béla Kéri Nagy (pohybová spolupráce), Martin Veselý (sbormistr). Jediným nováčkem v inscenačním týmu se stal mladý dirigent Pavel Trojan Jr.

Na jevišti se prolíná velký příběh lidských dějin s intimní story jedné neúplné rodiny. Maminka sama pečuje o čtrnáctiletého Matyáše a šestiletou Kačku, neboť otec – kronikář se natolik zahloubal do minulosti, až se v ní ztratil. Zbyla po něm hromada knížek, které maminka neúspěšně skrývá ve sklepě. Matyáš neodolá a pustí se do zkoumání zakázaných svazků. Chce porozumět tátovi, hledá ho a stejně jako on se propadne zpátky v čase, jímž prochází převtělený do různých historických postav. Nakonec dojde k setkání otce se synem. 

V dějinách to mohlo být jinak

Roli Matyáše ztvárňuje několik představitelů (prolog a epilog patří Bartoloměji Veselému), protože při putování od dvora egyptské královny Kleopatry VII. (Dagmar Volfová je úžasná nejen v pěveckých partech, ale i díky skvělému komediálnímu herectví) do závěru 20. století se hoch promění třeba v Johanku z Arku nebo námořníka na lodi Kryštofa Kolumba. Muzikál přibližuje osm významých dějinných etap a divák se spolu s Matyášem dozvídá vždy něco zajímavého o daném údobí.

Inscenace však nesupluje výuku dějepisu. Tvůrci se nebáli pracovat s nadsázkou, do jejíž náruče vložili řadu historických nepřesností. Skutečná Kleopatra určitě nebyla zásobená ananasem a banány, Kolumbovi mořští vlci nepili rum. „Pokusili jsme se hlavně vystihnout ducha té které doby a trochu jsme si pohráli s historickými tématy. Lákala nás myšlenka, že to mohlo být v dějinách někdy jinak, než se učíme ve škole. Matyáš třeba zabrání vzpouře na lodi a umožní objevit Ameriku,“ prozradil Petr Hašek.

Účinkují Martin Bohadlo j. h., Martin Dobíšek, František Hnilička, Petr Hubík, Dana Chroustová, Terezie Jelínková, Jan Kaštovský, Josef Průdek, Aleš Surma, Lucie Valenová, Bartoloměj Veselý, Dagmar Volfová, Vjačeslav Zubkov, Josefína Doležalová, v taneční company Gabrielle Abadie, Alkisti Angelatou, Rena Somehara, Marie Vilette, Michael D´Ambrosio, Sebastiano Mazzia, Carlos Roncero Montes, Kairi Hayashida, sboristé Jolana Bártová, Kateřina Bukovská, Gabriela Burianová, Michaela Korychová, Zdeňka Lapicová, Jana Málková, Romana Strnadová, Miroslava Veselá, Josef Falta, Pavel Dušek, Pavel Klenka, Jan Mrkvička, Otakar Novák, Jozef Novotný, Jiří Pasovský, Lukáš Randák, Pavel Tůma a orchestr opery Jihočeského divadla.

Nejbližší repríza Kronikářů je na programu 27. dubna.

Ladislav Lhota
Foto Ján Honzakro02
kro03
kro04
kro05
kro06


Přidej komentář