Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Krumlovské hlediště bude rotovat před pěvci a tanečníky

rus01
Prázdninový blok hudebních inscenací před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově zahájí Jihočeské divadlo světoznámou operou Rusalka v podání předních domácích i zahraničních pěvců
04.07.2018 16:11 | Ladislav Lhota

Prázdninový blok hudebních inscenací před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově zahájí Jihočeské divadlo světoznámou operou Rusalka. Úchvatnou lyrickou píseň od Antonína Dvořáka si lidé mohou vyslechnout od úterý desátého do neděle patnáctého července. Neméně působivým zážitkem bude Verdiho opera Trubadúr (18. 7. – 29. 7.). Baletní představení Valmont s hudbou Franze Schuberta a Pēterise Vaskse přijde na řadu od 1. do 5. srpna. Nabídku uzavře Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky (8. 8. – 11. 8.).

ČESKÝ KRUMLOVSoučasné ztvárnění Rusalky mělo premiéru v roce 2014. Režie se ujal výrazný operní tvůrce Jiří Heřman, taktovku uchopil generální hudební ředitel opery JD Mario De Rose. Inscenace se zařadila k nejoriginálnějším divadelním projektům před Otáčivým hledištěm za poslední desetiletí. Letos se znovu představí mezinárodní obsazení v čele se slovenským pěvcem Štefanem Kocánem v úloze Vodníka a trojicí alternujících sopranistek – Janou Šrejmou Kačírkovou, Alžbětou Poláčkovou a Mariou Kobielskou.

Hluboký zážitek přinese rovněž sledování Trubadúra. Drama osudné záměny identity a spalujících vášní je ozdobené operními hity, které zazní v italském originále. V režii Tomáše Studeného a hudebním nastudování Maria De Rose vystoupí prvotřídní čeští umělci, ale i sólisté z Japonska, Portorika, Itálie, Bulharska a Ukrajiny. Leonoru střídavě ztvárňují Yukiko Kinjo resp. Jana Šafář Doležílková, v roli Manrica se zastupují Lázaro Calderón a Paolo Lardizzone. 

Za rok se vrátí Čochtan

Baletní inscenace Valmont, jejíž tvůrcem je choreograf Libor Vaculík, si odbyla premiéru v zámeckém parku před rokem a sklidila množství pozitivních ohlasů. V titulní roli tentokrát zaujme první sólista pražského Národního divadla Alexandr Kacapov. Ve středu 1. srpna 2018 bude večer pojatý jako benefice ve spolupráci s Nadačním fondem pro taneční kariéru. Padesát korun z každé prodané vstupenky přispěje na podporu druhé kariéry tanečníků. 

Sérii hudebních titulů před točnou završí Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky s okouzlující Ivanou Rusko v titulní úloze. Dále vystoupí Jorge Garza a Peter Račko v roli Lišáka, Alexandr Beň resp. Svatopluk Sem jako Revírník a představí se další vynikající pěvci. Spoluúčinkuje DPS Jitřenka. Originální režijní ztvárnění nese podpis dua SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), diriguje Mario De Rose.

Na léto 2019 chystá dramaturgie Jihočeského divadla do krumlovského plenéru nově nastudovaný balet Šípková Růženka, operu Turandot a obnovenou premiéru muzikálu Divotvorný hrnec, který již před druhou světovou válkou proslavil Jan Werich v roli Čochtana.

Ladislav Lhota
Foto Michal Siroň  Přidej komentář