Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Krumlovský festival byl úspěšný a pomohl nevidomým

plh01
Počínaje otevřením Festivalové zóny 31. července až do závěrečné oslavy Antonína Dvořáka 18. září navštívilo koncerty a doprovodné akce v rámci 30. ročníku MHF Český Krumlov přes šestnáct tisíc lidí
19.09.2021 14:46 | Ladislav Lhota

Jubilejní 30. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov zakončila v sobotu 18. září španělská houslistka Leticia Moreno provedením Dvořákova Houslového koncertu a-moll, Op. 53. Ve druhé půli večera zazněla ikonická Symfonie č. 9, e-moll z Nového světa neboli Novosvětská. Obě díla Antonína Dvořáka přednesla Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Petra Vronského. Počínaje otevřením Festivalové zóny 31. července navštívilo koncerty a doprovodné akce přes šestnáct tisíc lidí.

Č. KRUMLOV – Hlavní část festivalu odstartoval nezapomenutelným vystoupením v Pivovarské zahradě 4. září proslulý barytonista Plácido Domingo, závěrečný koncert v Zámecké jízdárně připomněl 180 let od narození Antonína Dvořáka. Hlavní hvězdou večera byla španělská houslistka Leticia Moreno, jejíž výkon publikum ocenilo potleskem ve stoje. „Pokud bych měla dojem z koncertu shrnout do jednoho slova, byla by to radost. Jsem šťastná, že jsem mohla spolu s festivalem oslavit Dvořákovo výročí. Byl to fantastický skladatel a jsem přesvědčená, že kdyby s námi absolvoval sobotní večer a viděl nadšené publikum, byl by poctěný,“ ujištila Leticia Moreno.

Atmosféru si pochvaloval také basbarytonista Adam Plachetka, který vystoupil 17. září a zúčastnil se českokrumlovského festivalu již podruhé. „Před vyprodaným hledištěm se zpívá krásně a ovace ve stoje umělce vždycky potěší. Festival letos slaví třicítku, proto bych mu popřál, ať dál vzkvétá, ať se mu daří a ať na něj dál rádi jezdí diváci i umělci,“ uvedl světoznámý pěvec. „V rámci nestandardní doby, ve které se právě nacházíme, považuji letošní průběh za velmi úspěšný. Dovolím si neskromně říct, že splnil naše očekávání a třicátý ročník jsme oslavili, jak se sluší,“ svěřil se prezident festivalu Jaromír Boháč.

Mezinárodní hudební festival je neodmyslitelně spjatý s městem Český Krumlov. „Doufám, že bude pokračovat naše společná cesta, protože minulá tři desetiletí nám představila mnoho skvělých sólistů a orchestrů a neskutečné množství hudebních zážitků,“ pochválil spolupráci krumlovský starosta Dalibor Carda. MHF Č. Krumlov spolupracuje také se Základní uměleckou školou Jaroslava Ježka v Praze. Každoročně škola dostane výtěžek z prodeje festivalových programů. Letos se vybralo 21 360 korun. „Vyučovat v hudbě nevidomé děti je velmi tvrdá práce. Proto oceňujeme, najde-li se partner, který podá pomocnou ruku,“ vyzdvihl Miroslav Tengler, ředitel ZUŠ Jaroslava Ježka.

(lho, tzf)
Foto Libor Sváček


plh02
plh03
plh04
plh05
plh06


Přidej komentář