Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Krumlovský festival oslaví barokní hudbu. Zavítá i do Boletic

140722mhf01
Nemalou část programu 31. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov vyplní pocta barokní hudbě a také baroknímu tanci v dobových kostýmech. V zámecké zahradě u jezírka zazní barokní Händelovy suity, do unikátního prostředí zámeckého barokního divadla se přenese Vivaldiho opera Farnace
14.07.2022 15:26 | Ladislav Lhota

Mezinárodní hudební festival (MHF) Český Krumlov od 15. července do 6. srpna přebírá štafetu renomovaných přehlídek klasické hudby po letošním Pražském jaru a Smetanově Litomyšli. Jednatřicátý ročník nabídne také zážitky z hudebních žánrů moderního ražení, představí umělce zvučných jmen i začínající talentované interprety. Hrát se bude v krumlovských scenériích pod širým nebem anebo v překrásných historických sálech. Romantický večer prožijí posluchači pod klenbou kostela Sv. Mikuláše v Boleticích.

Č. KRUMLOV / BOLETICE – Do čtvrté desítky svého trvání vstupuje MHF patnácti hlavními a více než pětadvaceti doprovodnými koncerty. Velkolepé zahájení bude patřit večeru s názvem Voda a oheň v poetickém prostředí kolem jezírka v zámecké zahradě, kam se vrátí živá produkce – znovu v rámci festivalu – po sedmadvaceti létech. Členové Jihočeské filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného se usadí na ostrově a rozezní tóny Vodní hudby resp. Hudby k ohňostroji G. F. Händela. „Nevíme, co udělá počasí, nicméně obě skladby jsou komponované k provedení pod širým nebem a nemělo by se dít nic neočekávaného,“ uklidňuje zkušený dirigent.

Vodní hudba je patnáctiminutová suita, Hudba k ohňostroji trvá skoro hodinu. První se hrála, když si anglický král Jiří I. s doprovodem vyjel na člunech po řece Temži. Měla premiéru 17. července 1717 s více než stovkou účinkujících, na králově lodi jich bylo padesát. V Českém Krumlově jich bude nanejvýš čtyřicet. Obě skladby patří k tomu nejpopulárnějšímu, co zůstalo v Händelově odkazu (jako Němec si vysloužil nezvykle u Angličanů pozici dvorního skladatele) a stále nachází pevné místo v repertoáru předních těles. „Loni jsem oslavil dvacet let spolupráce s Jihočeskou filharmonií. Je to jeden z mála českých orchestrů, který výborně hraje barokní hudbu,“ oceňuje Vojtěch Spurný.

Kostel ožije vokály z hudebního pokladu

Druhý festivalový večer dostal titul Noc romantismu. V Klavírním koncertu č. 1 b moll P. I. Čajkovského se představí brilantní patnáctiletý virtuos Ryan M. Bradshaw za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu řízeného nastupujícím šéfdirigentem Petrem Popelkou. V druhé části večera připomene orchestr dvousté výročí narození Césara Francka uvedením jeho nejslavnějšího orchestrálního díla Symfonie d moll. Nejen tato produkce, ale také koncert nazvaný Václav Hudeček a mladí talenti, který se uskuteční 29. července, propojí dva dlouhodobé záměry festivalové dramaturgie – připomenutí významných výročí a uvedení začínajících umělců.

Letošní sedmdesátiny předního houslisty Václava Hudečka oslaví spolu s ním na podiu mladí finalisté mezinárodní televizní show Virtuosos V4+. „V duchu hudebních výročí se ponesou i koncerty jiných žánrů a komorní vystoupení,“ zdůrazňuje výkonná ředitelka MHF Gabriela Rachidi. Filmová hudba jednoho z nejúspěšnějších žijících skladatelů Johna Williamse, držitele pěti Oscarů, který letos oslavil devadesáté narozeniny, potěší diváky v Pivovarské zahradě. Připravené jsou komorní koncerty Dvořákova tria, Zemlinského kvarteta, Kalabis Quintetu i Komorní filharmonie Pardubice. Komorní večer s ženským vokálním souborem Tiburtina Ensemble se přesune do Boletic.

Románský kostel Sv. Mikuláše v zaniklé části obce Boletice u Kájova za romantického osvětlení voskovými svícemi nabídne svoji akustiku nejstarším českým melodiím z Jistebnického kancionálu, který byl jako hudební poklad objevený před sto padesáti léty. Podmanivé ženské vokály zazní pod klenbami Božího chrámu stojícího od 12. století na mýty opředeném pahorku jménem Olymp. Kostel se stal svědkem mnoha dějinných událostí – každá zanechala stopu na jeho výzdobě i fasádě. Na zdech se nachází vzácný cyklus dobových fresek s biblickými výjevy, ale také obří nápisy vyvedné azbukou v době studené války, kdy cenná sakrální stavba zmírala ve vojenském újezdu. 

Festivalová zóna bude zdarma

Letošní ročník MHF znovu vyjádří hold baroku a jeho hudbě. Využije k tomu honosné prostory Státního hradu a zámku Český Krumlov. „Baroko se táhne zámeckou sezonou jako Ariadnina nit. Během letošního Roku šlechtických slavností nahlédneme, jak si šlechta krátila dlouhé chvíle. Nedílnou součást života a zábavy aristokratů tvořila hudba a divadlo,“ připomíná kastelán Pavel Slavko. Vedle zahajovacího koncertu u jezírka se vrátí lesk barokního období rovněž provedením Vivaldiho opery Farnace – 295 let od premiéry – v unikátním zámeckém divadle. 

Varhanní matiné Jaroslava Tůmy se zaměřuje na dílo barokního velikána J. S. Bacha. Při Barokním večeru v Zámecké jízdárně osloví diváky soubor Barocco sempre giovanne se sólisty Helenou Hozovou (soprán), Jiřím Vodičkou (housle) a Markem Zvolánkem (trubka), zazní fanfáry Staroměstských trubačů na dobové trumpety (clariny) a tanečníci z Hartig Ensemble se předvedou v opulentních dobových kostýmech. Festival slavnostně zakončí v Pivovarské zahradě 6. srpna Operní gala s nejslavnějšími melodiemi z oper W. A. Mozarta, G. Verdiho či G. Pucciniho. Dojemné i rozverné árie nechají vyniknout české a slovenské pěvce: Janu Šrejmu Kačírkovou, Borise Prýgla a Pavola Bršlíka.

V doprovodu PKF – Prague Philharmonia uzavře poslední galavečer nejslavnější duet prince a Rusalky z opery Antonína Dvořáka. „Mezinárodní hudební festival neodmyslitelně patří k Českému Krumlovu již třicet let – od zapsání města na Seznam světového dědictví UNESCO. Těší nás, že spolupráce festivalu s městem se nadále rozvíjí, a že i letos obohacuje program Festivalová zóna s atraktivní kulturní nabídkou pro všechny zdarma,“ připojuje krumlovský starosta Dalibor Carda. Festivalovou zónu vyplní multižánrové koncerty (Vivaldi meets Piazolla), výtvarné dílny Krumlovský Montmartre, cvičení s živou hudbou i výstava To nejlepší z Galerie Kooperativy.  

Ladislav Lhota
Foto autor (2), Libor Sváček (1) a archiv MHF


140722mhf02
140722mhf03
140722mhf04
140722mhf05
140722mhf06


Přidej komentář