Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Krumlovský festival spojí Vivaldiho s Vltavou a vorem

viv01
Prestižní hudební přehlídka v Českém Krumlově se letos koná v pozdějším termínu, až na jednu výjimku pouze v interiérech a bez účasti zahraničních hvězd. Přesto slibuje hodnotné kulturní zážitky
08.09.2020 09:46 | Ladislav Lhota

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se neubránil vlivům koronavirové krize, přesto se organizátorům podařilo nachystat letošní 29. ročník se zajímavým programem. Dostal motto Český Krumlov s českými umělci. Účast přislíbili celosvětově známý tenorista Pavel Černoch, oceňovaný klavírista Ivo Kahánek s Českou filharmonií, jubilující kytarista Štěpán Rak nebo populární zpěváci Marek Ztracený, Ondřej G. Brzobohatý a Ondřej Ruml.

ČESKÝ KRUMLOV – Obvyklý termín významné kulturní přehlídky, na níž zní hudba z 15. až 21. století a dosud zde vystoupilo více než dvanáct tisíc umělců ze čtyřiceti zemí, se přesunul z letních prázdnin na přelom září a října. Plánovaný počet koncertů se snížil z dvaceti na třináct, hrát se bude v interiérech s omezením počtu návštěvníků do pěti set. „Při podstatném zeštíhlení je ztráta na vstupném vysoká, ale chtěli jsme zachovat festival bez přerušení osmadvacetileté tradice. Podržely nás veřejné rozpočty, ale i sponzoři. Potěšil nás přístup umělců a přes obecné obavy se podařilo vyprodat některé koncerty dlouho před začátkem,“ vyzdvihuje prezident MHF Jaromír Boháč.  

Boj proti šíření nemoci covid-19 mění podmínky pro volný pohyb osob ze dne na den a pořadatelé si jenom přejí, aby se dramaticky nesnížil povolený limit v počtu účastníků jednotlivých akcí v uzavřeném prostoru. S určitostí ale hodlají uspořádat koncerty i v případě úplného zákazu vstupu pro diváky. „Všechna představení budeme streamovat, aby lidé nepřišli o zážitek,“ ujišťuje Jaromír Boháč. Pořadatelé nemohou ovlivnit pouze takovou situaci, kdy někoho z účinkujících nebo celé hudební těleso uvrhnou hygienici do karantény. „Jsme optimisté a věříme, že nenastane takový případ,“ zůstává pozitivně naladěný festivalový šéf.

Devět koncertů se uskuteční v Zámecké jízdárně, dva v Maškarním sále krumlovského zámku, po jednom v kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné, v barokním divadle a jedno originální představení čeká hudebníky s posluchači na voru plujícím po hladině Vltavy. Prostor Zámecké jízdárny po každém koncertu podstoupí důkladnou dezinfekci. „Snažíme se maximálně vyjít vstříc pořadatelům a uděláme maximum pro hladký průběh festivalu, který bude vyvrcholením měsíce září doslova nabitého festivaly a kulturními akcemi v našem městě,“ doplňuje Ivo Janoušek, místostarosta Českého Krumlova. „Letos máme méně turistů, ale více kulturních návštěvníků,“ přidává zajímavost. 

Bandita odkryje záběry z Koločavy

Hudební příznivci mohou jako každoročně očekávat zážitky na vysoké úrovni. Představí se špičkoví čeští pěvci, instrumentální sólisté, orchestry a komorní soubory. „Mezi účinkujícími se objeví premiérově i jeden z našich nejvýznamnějších klavíristů Ivo Kahánek, pro něhož je rok 2020 plný úspěchů. Získal cenu Music Magazine od britské BBC, čerstvě se stal i držitelem ceny Anděl za minulý rok v kategorii Klasika,“ vyzdvihuje Jaromír Boháč. „S podporou radnice jsme připravili také velmi netradiční zážitek. Spojili jsme Vivaldiho, Vltavu a vor, na který nastoupí Jihočeská filharmonie s dirigentem Janem Talichem, propluje městem a zahraje Čtvero ročních dob,“ hlásí.

Slavnostní zahajovací koncert 18. září bude patřit Filharmonii Bohuslava Martinů (dirigent Leoš Svárovský) a Jiřímu Bártovi (violoncello), jenž spolu s Terezií Fialovou (klavír) zahraje také o pět dní později k poctě Ludwiga van Beethovena (narozený 1770). V Operním galakoncertu 19. září se ukáže tenorista Pavel Černoch za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice (dirigent Jaroslav Kyzlink). Jihočeská filharmonie (dirigent Vojtěch Spurný) představí 24. září svůj největší cross overový projekt Balada pro banditu včetně ukázky z filmu, který se natáčel v podkarpatoruské Koločavě a bude mít premiéru příští rok.

Pavel Šporcl (housle), Vilém Veverka (hoboj) a PKF – Prague Philharmonia připraví 25. září vzpomínkový večer na Johanna Sebastiana Bacha (zemřel 1750). Vivaldiho skladby zazní nad hladinou Vltavy 26. září (14.30). Filmový večer 26. září obstará Severočeská filharmonie Teplice (dirigent Jan Kučera), o den později budou koncertovat Pavel Svoboda (varhany) s Eliškou Zajícovou (mezzosoprán). Originální varhanní koncert 29. září nabídne Katta (varhany, zpěv). Autorský večer k letošním 75. narozeninám si vychutná 30. září kytarista Štěpán Rak se synem Janem Matějem. Slavné barokní árie zazní v Barokním divadle 1. října (Musica Florea, sólistky Michaela Šrůmová, Marta Infante).

Následuje 2. října Český večer s Big Bandem Gustava Broma (dirigent Marek Štryncl) a zpěváky Markem Ztraceným, Ondřejem Gregorem Brzobohatým resp. Ondřejem Rumlem. Připomenou pětadvacáté výročí od úmrtí slavného konduktéra Gustava Broma. Slavnostní závěrečný koncert s Českou filharmonií (dirigent Semjon Byčkov) ozdobí hrou na klavír Ivo Kahánek. „Těším se na vystoupení v naprosto unikátním a neopakovatelném prostředí se silným geniem loci,“ říká umělec. Podrobný program 29. ročníku MHF Český Krumlov lze vyhledat na www.festivalkrumlov.cz.

Ladislav Lhota
Foto archiv MHF Č. Krumlov         


viv02
viv03
viv04
viv05
viv06
viv07
viv08
viv09
viv10
viv11


Přidej komentář