Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Krumlovský festival zahájil čtvrtou dekádu s novým vedením

180722rac01
Jaromír Boháč, dosavadní prezident Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, předává pomyslné festivalové žezlo své dceři a nové ředitelce Gabriele Rachidi. Změnu oficiálně oznamují při zahajovacím koncertu 31. ročníku, který se koná v zámecké zahradě 15. července
18.07.2022 14:45 | Ladislav Lhota

Mezinárodní hudební festival (MHF) Český Krumlov mění pořadatelskou společnost. Po třiceti absolvovaných ročnících, během nichž se akce zařadila mezi nejvýznamnější festivaly na tuzemské půdě, vstoupil MHF do třicátého prvního pokračování pod křídly společnosti SPV Art, s níž od 11. července zaujala funkci i zbrusu nová jednatelka a ředitelka festivalu Gabriela Rachidi. Oficiálně se představila v rámci letošního zahajovacího představení Voda a oheň (Georg Friedrich Händel) v českokrumlovské zámecké zahradě.

Č. KRUMLOV – U počátků Festivalu Krumlov stála v roce 1992 čtveřice milovníků hudby s vizí, že v jihočeském městě může vzniknout velký mezinárodní hudební festival. Členem kvarteta byl i Jaromír Boháč se svým otcem Josefem Boháčem. Mladší z Boháčů pokračoval v řízení se Zuzanou Lufinkovou. V posledních několika létech zůstal z původních zakladatelů jediný a nesl na bedrech funkci ředitele, následně prezidenta festivalu. Od 29. ročníku obnovil Jaromír Boháč spolupráci se svojí dcerou Gabrielou Rachidi, která se vrátila k této hudební přehlídce po devíti létech. Aktuálně potvrdil dlouhodobě připravovanou změnu a předal své dceři pomyslné festivalové žezlo.

Mladá a sympatická Gabriela Rachidi přizvala několik nových členů do řídícího týmu a nešetří zajímavými myšlenkami směřujícími ke zvelebení festivalového programu. „Mám radost, že dcera bude pokračovat v naší třicetileté tradici. Přichází s mnoha nápady, jak festival posunout vpřed. Od mládí se pohybuje v hudební sféře a byznysu. Pracovala v Londýně a se svojí agenturou realizovala řadu projektů s Plácidem Domingem. Vyrostla s festivalem, který teď poroste s Gabrielou,“ těší se Jaromír Boháč. „Cítím odpovědnost k historii a tradici projektu. Prioritou celého týmu bude posouvat se kupředu a přinášet neopakovatelné zážitky a umění vysoké hodnoty,“ hlásí ředitelka.

Při zahájení 31. ročníku MHF ujistila Gabriela Rachidi, že festivalový program bude pokračovat v nastavené dramaturgické linii, která se osvědčila. Diváky nadále čekají komorní koncerty i velká symfonická díla, také provedení kompletních operních děl. Nová ředitelka klade důraz na ucelenější dramaturgii zaměřenou na klasickou hudbu a variabilitu koncertních míst, což je specifické pro Český Krumlov v porovnání s ostatními festivaly. Hodlá uvádět unikátní scénografie, premiéry děl českých i zahraničních autorů a propojovat hudbu s taneční složkou. Neodmyslitelnou součást festivalu vidí v doprovodných aktivitách v rámci Festivalové zóny a zapojení mladých hudebních talentů.

(lho, tzf)
Foto Ján Honza (3) a archiv MHF (3)


180722rac01
180722rac03
180722rac04
180722rac05
180722rac06


Přidej komentář